Solcogyn

1 ml roztworu zawiera: 537 mg 70% kwasu azotowego, 20,4 mg 99% kwasu octowego, 58,6 mg dwuwodnego kwasu szczawiowego, 6 mg sześciowodnego azotanu cynku.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Solcogyn 2 fiolki 0,5 ml, roztw. do stos. na szyjkę macicy

Acetic acid,

Nitric acid,

Oxalic acid,

Zinc nitrate

137.73 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu miejscowym na różne typy nabłonka szyjki macicy. Po podaniu na nadżerkę rzekomą i obszary transformacji, ektopowy nabłonek cylindryczny, a w przypadku nadżerek szyjki macicy również podnabłonkowy zrąb, ulega martwicy in vivo. Natomiast wielowarstwowy i bardziej odporny nabłonek płaski części szyjkowej macicy oraz pochwy praktycznie nie ulega zmianie. Do martwicy dochodzi w przeciągu kilku minut od podania i objawia się ona wystąpieniem blado-żółtego lub szarego zabarwienia tkanki. Nie jest to efekt kaustyczny działania kwasów w normalnym tego słowa znaczeniu, gdyż martwicza tkanka w początkowej fazie pozostaje na swoim miejscu i stanowi warstwę ochronną, która po kilku dniach zostaje zastąpiona nowym nabłonkiem wielowarstwowym płaskim.

Dawkowanie

Miejscowo. Dorośli. Jednorazowe zastosowanie preparatu: zaleca się delikatnie przetrzeć zmianę wacikiem nasączonym roztworem, nawiniętym na drewniany patyczek. Czynność należy powtórzyć po upływie 1-2 min. Dzieci i młodzież: nie ustalono danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania u dzieci w wieku poniżej 18 lat. Sposób podawania. Preparat przeznaczony do miejscowego stosowania, poprzez podanie na szyjkę macicy. 1. Usunąć wydzielinę z szyjki macicy używając wacika. Aby zmiana w obrębie szyjki macicy stała się wyraźnie widoczna należy nanieść na szyjkę macicy 3% roztwór kwasu octowego. Nanieść na zmianę roztwór używając nasączonego nim wacika nawiniętego na drewniany patyczek. 3. Po upływie 1-2 min ponownie nanieść roztwór nowym wacikiem nasączonym preparatem. Dowiedziono, że 2-krotna aplikacja jest wystarczająca. 4. Po podaniu preparatu pacjentka może udać się do domu bez żadnych specjalnych zaleceń dotyczących kąpieli, pływania i kontaktów seksualnych. 5. W przypadku rozległych, głębokich zmian ektopowych ze szczelinami w obrębie błony śluzowej, do których preparat może nie wnikać wystarczająco głęboko, w okresie 4-6 dni po pierwszej kuracji wskazana jest wizyta kontrolna i powtórne wykonanie zabiegu. Zwykle pacjentka zgłasza się na wizytę kontrolną 4 tyg. po zabiegu. Jeśli badanie w trakcie tej wizyty wykaże, że zmiana nie jest całkowicie wyleczona, preparat powinien być podany jeszcze raz, a po kolejnych 4 tyg. pacjentka powinna ponownie zgłosić się na wizytę kontrolną.

Wskazania

Łagodne i powierzchowne zmiany szyjki macicy, takie jak ektopia (erytroplazja, ektropion, nadżerka rzekoma), strefy przekształceń, polipy szyjki macicy, pooperacyjne ziarniniaki (np. po całkowitym usunięciu macicy).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w przypadku: złośliwe zmiany szyjki macicy, dysplazje komórkowe, leukoplakia, podejrzenie zmian o charakterze złośliwym. Przed zastosowaniem preparatu zawsze należy wykluczyć zmiany o charakterze złośliwym.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z zewnętrznymi narządami płciowymi oraz z nabłonkiem pochwy. Nie należy nanosić na obszary, w obrębie których obecny jest stan zapalny. W razie wystąpienia bólu, stosowanie roztworu należy przerwać. Uwaga: nieostrożne leczenie preparatem (np. podanie zbyt dużej dawki) może prowadzić do uszkodzenia błony śluzowej dróg rodnych i tkanek leżących pod nią. Preparat jest roztworem o odczynie kwaśnym. Należy unikać kontaktu z ubraniem, skórą, a szczególnie z oczami. W przypadku, gdy jednak preparat wejdzie w kontakt ze skórą, należy natychmiast przemyć obszar skóry, który wszedł w kontakt z roztworem, używając zwilżonego wodą wacika. Jeśli preparat dostanie się do oczu, należy je natychmiast przemyć dużą ilością wody lub roztworu o słabym odczynie alkalicznym (np. roztworem kwaśnego węglanu sodu). Po przypadkowym spożyciu należy rozpocząć terapię, która odpowiada ogólnym zasadom w leczeniu zatrucia kwasami: natychmiast wypić dużą ilość wody i zgłosić się do szpitala.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: w przypadku niewłaściwego stosowania preparatu, na przykład niezamierzonego dotknięcia wacikiem nasączonym roztworem zewnętrznych narządów płciowych lub błony śluzowej pochwy, mogą wystąpić działania niepożądane w miejscu podania, takie jak pieczenie, ból lub swędzenie. Jeśli preparat zostanie nieprawidłowo podany (na przykład w zbyt dużej ilości), może dojść do uszkodzenia tkanek znajdujących się pod błoną śluzową w miejscu podania, co może prowadzić, np. do podrażnienia skóry i owrzodzenia.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży. Roztwór może być stosowany podczas karmienia piersią.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Solcogyn, cena 100% 137.73 zł

Preparat zawiera substancję: Acetic acid, Nitric acid, Oxalic acid, Zinc nitrate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."