Solacutan

1 g żelu zawiera 30 mg diklofenaku sodowego i hialuronian sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Solacutan 1 tuba 26 g, żel

Diclofenac sodium

126.0 zł 2019-04-05

Działanie

Diklofenak jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym. Mechanizm działania diklofenaku w leczeniu rogowacenia słonecznego nie jest znany, ale może wiązać się z hamowaniem cyklooksygenaz prowadząc do zmniejszenia syntezy prostaglandyny E2 (PGE2).

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli: żel należy nakładać na zmienione chorobowo miejsca na skórze 2 razy na dobę i delikatnie rozprowadzić. Wymagana dawka zależy od wielkości zmiany chorobowej. Zazwyczaj na zmianę o wymiarach 5 cm x 5 cm nakłada się 0,5 g żelu (wielkości ziarna grochu). Zwykle leczenie trwa 60 - 90 dni. Maksymalną skuteczność obserwowano pod koniec dłuższego okresu leczenia. Całkowite zagojenie zmiany (zmian) lub optymalne działanie terapeutyczne może nie być widoczne do 30 dni od zakończenia leczenia. Nie należy przekraczać maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 8 g. Brak danych dotyczących długotrwałej skuteczności preparatu. U pacjentów w podeszłym wieku można stosować dawkę zwykle stosowaną u dorosłych. Nie ustalono zakresu dawkowania i wskazań do stosowania preparatu u dzieci.

Wskazania

Miejscowe leczenie rogowacenia słonecznego 1. lub 2. stopnia nasilenia (w skali Olsena) występującego przede wszystkim na skórze twarzy lub głowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, diklofenak, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. III trymestr ciąży. W związku z reakcjami krzyżowymi nie należy stosować żelu u osób, u których wcześniej występowały reakcje nadwrażliwości, takie jak: objawy astmy, alergicznego nieżytu nosa lub pokrzywki po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).

Środki ostrożności

Ze względu na możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych należy zachować ostrożność: u pacjentów z krwawieniem wewnątrzczaszkowym i skazą krwotoczną; pacjentów z czynnym i (lub) w wywiadzie owrzodzeniem i (lub) krwawieniem z przewodu pokarmowego, lub zaburzeniem serca, wątroby lub nerek, oraz przy długotrwałym stosowaniu i na duże powierzchnie skóry. Podczas leczenia należy unikać narażenia na bezpośrednie światło słoneczne i nie korzystać z solarium; należy przerwać leczenie w przypadku wystąpienia skórnych reakcji nadwrażliwości. Nie wolno stosować na rany, otwarte uszkodzenia skóry, zakażenia lub złuszczające zapalenie skóry. Nie wolno dopuścić do kontaktu żelu z oczami lub błonami śluzowymi oraz nie połykać. Należy przerwać leczenie, jeżeli po zastosowaniu preparatu wystąpi (uogólniona) wysypka. Miejscowo, diklofenak może być stosowany z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie wolno go stosować pod nieprzepuszczającym powietrza opatrunkiem okluzyjnym.

Niepożądane działanie

W związku z małym wchłanianiem układowym prawdopodobieństwo wystąpienia działań ogólnoukładowych jest bardzo małe. Często: reakcje w miejscu podania (w tym zapalenie, podrażnienie, ból i mrowienie lub pęcherze w miejscu podania), przeczulica, hipertonia, miejscowe parestezje, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry), wyprysk, suchość skóry, rumień, obrzęk, świąd, wysypka, wysypka łuskowata, przerost skóry, owrzodzenie skóry, wysypka pęcherzykowo-pęcherzowa, zapalenie spojówek. Niezbyt często: ból oka, zaburzenia łzawienia, ból brzucha, biegunka, nudności, łysienie, obrzęk twarzy, wysypka grudkowo-plamista, łojotok, krwotok (krwawienie skorne). Rzadko: pęcherzowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: krwotok z przewodu pokarmowego, wszystkie rodzaje reakcji nadwrażliwości (w tym: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy), wysypka krostkowa, niewydolność nerek, astma, reakcje nadwrażliwości na światło. Zgłaszano przemijające odbarwienie włosów w miejscu podania; działanie to zwykle ustępuje po zaprzestaniu leczenia. Podczas badań klinicznych nie obserwowano zwiększenia liczby reakcji lub występowania określonych typów reakcji zależnych od wieku. Testy skórne wcześniej leczonych pacjentów wskazują na 2,18% prawdopodobieństwo wystąpienia alergicznego, kontaktowego zapalenia skóry (typu IV) po podaniu diklofenaku, o dotąd nieustalonym znaczeniu klinicznym. Nie jest prawdopodobne wystąpienie reakcji krzyżowej z innymi lekami z grupy NLPZ. Badanie surowicy przeprowadzone u ponad 100 pacjentów nie wykazało obecności przeciwciał (typu I) przeciwko diklofenakowi.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować diklofenaku w I i II trymestrze ciąży, chyba, że jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. W przypadku stosowania diklofenaku u kobiet strających się zajść w ciążę lub będących w I i II trymestrze ciąży, należy zastosować możliwie jak najmniejszą dawkę (<30% powierzchni ciała) i jak najkrótszy okres leczenia (nie dłużej niż 3 tygodnie). Zahamowanie syntezy prostaglandyn może niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży i (lub) rozwój zarodkowo-płodowy. Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia poronienia, wad rozwojowych serca i wytrzewienia jelit po zastosowaniu inhibitora syntezy prostaglandyn we wczesnym okresie ciąży. Wartość bezwzględnego ryzyka wad rozwojowych układu krążenia było zwiększone z mniej niż 1% do ok. 1,5%. Ryzyko wzrasta wraz z dawką i czasem trwania terapii. W II i III trymestrze ciąży wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn mogą spowodować u płodu: zaburzenia czynności nerek (od 12 tyg.: małowodzie, na ogół odwracalne po zakończeniu leczenia lub bezwodzie, szczególnie w przypadku przedłużonej ekspozycji; po narodzeniu: niewydolność nerek może się utrzymywać - zwłaszcza w przypadku późnej i przedłużonej ekspozycji); toksyczny wpływ na płuca i serce (nadciśnienie płucne z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego; ryzyko istnieje od początku 6 miesiąca i wzrasta, jeżeli preparat jest stosowany pod koniec ciąży). Pod koniec ciąży (w III trymestrze ciąży) wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn mogą spowodować u matki i noworodka: możliwe przedłużenie czasu krwawienia, działanie antyagregacyjne, które może wystąpić nawet przy bardzo małych dawkach; zahamowanie skurczów macicy powodujące opóźniony lub dłuższy poród; zwiększone ryzyko obrzęku u matki. Diklofenak przenika do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkich ilościach. Przy stosowaniu zalecanych dawek preparatu nie przewiduje się wpływu leku na dziecko karmione piersią. Ze względu na brak kontrolowanych badań z udziałem kobiet karmiących piersią, preparat powinien być stosowany podczas laktacji wyłącznie pod kontrolą lekarza. Żelu nie wolno nakładać na piersi kobiet karmiących ani na duże powierzchnie skóry w innych częściach ciała lub stosować długotrwale.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Solacutan, cena 100% 126.0 zł

Preparat zawiera substancję: Diclofenac sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."