Smecta

1 saszetka zawiera 3 g diosmektytu. Lek zawiera glukozę i sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Smecta 30 saszetek, proszek do sporz. zaw. doustnej

Diosmectite

31.87 zł 2019-04-05

Działanie

Ze względu na strukturę warstwową i dużą lepkość preparat wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego. Na skutek oddziaływania z występującymi w śluzie glikoproteinami, zwiększa wytrzymałość warstwy śluzu pokrywającego błonę śluzową na czynniki drażniące. W wyniku tego działania i dzięki zdolności wiązania innych substancji ochrania błonę śluzową przewodu pokarmowego. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego, jest wydalany z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Leczenie ostrej biegunki. Niemowleta i dzieci 1 rż.: 2 saszetki na dobę. Dorośli: 3 saszetki na dobę. Na początku leczenia, w przypadku ostrej biegunki, można podwoić dawkę dobową. Leczenie objawowe przewlekłej biegunki czynnościowej. Dorośli: 3 saszetki na dobę. Sposób podania. Dzieci: zawartość każdej saszetki rozpuścić w 50 ml wody i podawać małymi porcjami w ciągu dnia. Można też podawać po dokładnym wymieszaniu z półpłynnymi pokarmami: bulionem, przecierem z owoców lub jarzyn, gotowymi daniami w słoikach dla dzieci. Dorośli: zawartość saszetki rozpuścić w 1/2 szklanki wody, pić między posiłkami.

Wskazania

Leczenie ostrej biegunki u dzieci (w tym u niemowląt) w połączeniu ze stosowaniem doustnego płynu nawadniającego oraz ostrej biegunki u dorosłych. Leczenie objawowe przewlekłej biegunki czynnościowej u dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

U osłabionych pacjentów oraz u dzieci i niemowląt należy rozważyc nawadnianie przy użyciu doustnych płynów nawadniających (DPN) lub nawadnianie dożylne dostosowane do nasilenia biegunki, wieku i stanu klinicznego pacjenta. Należy zachować ostrożność stosując diosmektyt u pacjentów z ciężkimi przewlekłymi zaparciami w wywiadzie. Nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub z niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Często: zaparcia. Niezbyt często: wysypka, pokrzywka. Rzadko: pokrzywka. Częstość nieznana: świąd, obrzęk naczynioruchowy, nadwrażliwość.

Ciąża i laktacja

Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania diosmektytu u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie należy się spodziewać wpływu leku na płodność.

Uwagi

Nie przeprowadzono żadnych badań na ten temat, jednak nie należy spodziewać się wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na właściwości adsorpcyjne, preparat może mieć niekorzystny wpływ na stopień wchłaniania innych leków. Nie zaleca się podawania żadnych innych leków w skojarzeniu z preparatem.

Cena

Smecta, cena 100% 31.87 zł

Preparat zawiera substancję: Diosmectite

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."