Sirupus Tussipini® D

100 g syropu zawiera: 6,6 g płynnego wyciągu z pędów sosny, 1 g nalewki z owocu kopru włoskiego, 1 g mleczanu wapnia. Lek zawiera sacharozę i etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sirupus Tussipini® D but. 125 g, syrop

Calcium lactate,

Foeniculum vulgare,

Pinus silvestris

3.93 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu wykrztuśnym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml 3-4 razy na dobę. Dzieci powyżej 6 rż.: 5 ml 3 razy na dobę. Dzieci 4-6 lat: stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Lekarz ustala dawkowanie. Dzieci poniżej 4 lat: ze względu na brak danych oraz zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania.

Wskazania

Pomocniczo w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych z kaszlem i gęstą wydzieliną.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, na inne rośliny z rodziny selerowatych (Apiaceae, dawniej Umbelliferae) jak anyż, kminek, seler, kolendra, koper ogrodowy lub na anetol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować w astmie oskrzelowej, ostrej niewydolności oddechowej. Nie stosować u pacjentów z chorobą wątroby.

Środki ostrożności

Preparat zawiera 9,1% V/V etanolu. Dawka dla dzieci od 6 lat (5 ml) zawiera do 0,4 g etanolu, co jest równoważne 9,1 ml piwa i 3,8 ml wina. Dawka dla dorosłych (15 ml) zawiera do 1,2 g etanolu, co jest równoważne 27,3 ml piwa i 11,4 ml wina. Preparat szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Obecność etanolu należy wziąć pod uwagę podczas stosowania u dzieci i osób wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub padaczką, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować syropu z uwagi na obecność sacharozy jako substancji pomocniczej. 5 ml syropu zawiera 3 g sacharozy (należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą).

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: reakcje alergiczne dotyczące skóry lub układu oddechowego.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią, ze względu na zawartość etanolu oraz brak badań.

Cena

Sirupus Tussipini® D, cena 100% 3.93 zł

Preparat zawiera substancję: Calcium lactate, Foeniculum vulgare, Pinus silvestris

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."