Sinazol

1 g szamponu zawiera 20 mg ketokonazolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sinazol 1 but. 60 g, szampon leczniczy

Ketoconazole

2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazolu, lek przeciwgrzybiczy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Ketokonazol działa silnie przeciwgrzybiczno na dermatofity, takie, jak Trichophyton spp., Epidermophyton spp., Micosporum; drożdżaki, takie jak: Candida spp. i Malassezia spp. (Pityrosporum ovale). Szampon usuwa łuszczenie się i świąd, które towarzyszą łojotokowemu zapaleniu skóry, łupieżowi skóry głowy i łupieżowi pstremu. Po miejscowym zastosowaniu szamponu nie wykryto ketokonazolu we krwi.

Dawkowanie

Zmienioną chorobowo powierzchnię owłosionej skóry głowy należy umyć 5-6 ml (1 łyżeczka) szamponu leczniczego rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody. Rozcieńczony szampon leczniczy wcierać dokładnie w skórę głowy i włosy, pozostawić na 3-5 minut, w celu uzyskania działania leczniczego, a następnie spłukać. Czynność należy powtarzać 2 razy w tygodniu przez okres 2-4 tygodni. Profilaktycznie: 1 raz w tygodniu lub 1 raz co drugi tydzień.

Wskazania

Łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy. Łupież owłosionej skóry głowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania (efekt „z odbicia”), wskazane jest stopniowe (w ciągu 2-3 tygodni) wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Szampon leczniczy można stosować po upływie 2. tygodni od zakończenia miejscowego leczenia kortykosteroidami. Należy unikać kontaktu produktu z oczami. Jeśli to nastąpi, należy niezwłocznie przemyć oczy wodą. Szampon zawiera barwnik azorubinę (E122), która może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe podrażnienia skóry, uczucie swędzenia i pieczenia, przesuszanie lub przetłuszczanie się włosów. Bardzo rzadko obserwowano zmianę koloru włosów, przede wszystkim uszkodzenie i siwienie.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią preparat można stosować w przypadku zdecydowanej konieczności, gdyż nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Po miejscowej aplikacji na skórę głowy leku, stężenie ketokonazolu w osoczu jest niewykrywalne.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.

Preparat zawiera substancję: Ketoconazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."