Septolete D

1 pastylka zawiera 1 mg chlorku benzalkoniowego. Ponadto pastylki Septolete zawierają laktozę, sorbitol, glukozę i sacharozę; pastylki Septolete D zawierają maltitol, mannitol i glicerol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Septolete D 30 szt., pastylki twarde

Benzalkonium chloride

12.73 zł 2019-04-05

Działanie

Pastylki działają bezpośrednio na drobnoustroje powodujące zakażenia, działają miejscowo odkażająco oraz łagodzą dolegliwości przy zakażeniach jamy ustnej i gardła.

Dawkowanie

Doustnie. Septolete, dorośli: ssać 1 pastylkę co 2-3 h, do 8 pastylek na dobę. Septolete D, dzieci 4-10 lat: do 4 pastylek na dobę; 10-12 lat: do 6 pastylek na dobę; dorośli i dzieci >12 lat: do 8 pastylek na dobę.Pastylek nie powinno się stosować bezpośrednio przed posiłkiem lub w czasie posiłku. Pastylki należy ssać; nie rozgryzać, nie połykać.

Wskazania

Leczenie objawowe w celu łagodzenia bólu i odkażania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła: ból gardła, chrypka, nieświeży oddech, zapalenie dziąseł.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorek benzalkoniowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Preparatu Septolete D nie należy stosować u dzieci do 4 lat.

Środki ostrożności

Zachować ostrożność w ciężkich zakażeniach przebiegających z wysoką gorączką, bólami głowy i wymiotami, jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po 3 dniach. Pastylki zawierają glicerol, który może w dużych dawkach powodować bóle głowy i zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Septolete: każda pastylka zawiera laktozę, sacharozę, glukozę i sorbitol, stąd lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy lub galaktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub laktazy (typu Lapp). Septolete D: każda pastylka zawiera ok. 0,8 g maltitolu - lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy; pastylki ze względu na zawartość alkoholi wielowodorotlenowych (maltitol, mannitol), mogą w dużych dawkach zwłaszcza u dzieci powodować biegunkę.

Niepożądane działanie

U osób wrażliwych zażywanie większych dawek od zalecanych może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe - nudności, wymioty, biegunka. Wystąpić mogą również reakcje nadwrażliwości u osób nadwrażliwych na którykolwiek z jego składników (m. in. zwężenie oskrzeli, szczególnie u osób chorych na astmę).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią (brak danych).

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Nie należy przyjmować pastylek jednocześnie z mlekiem, ponieważ zmniejsza ono skuteczność działania przeciwdrobnoustrojowego chlorku benzalkoniowego.

Cena

Septolete D, cena 100% 12.73 zł

Preparat zawiera substancję: Benzalkonium chloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."