Septofar Miód i Cytryna

1 pastylka twarda zawiera: 0,60 mg amylometakrezolu oraz 1,20 mg alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego. Preparat zawiera isomalt, malitol i barwnik żółcieni pomarańczowej.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Septofar Miód i Cytryna 24 szt., pastylki twarde

Amylmetacresol,

Dichlorobenzyl alcohol

2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 pastylka, co 2-3 h, nie należy stosować więcej niż 8 pastylek w ciągu 24 h. Dzieci > 6 lat: maks. 4 pastylki w ciągu 24 h, z przynajmniej 2 godzinną przerwą pomiędzy kolejnymi pastylkami. Dzieci preparat nie powinien być stosowany. Należy pozwolić pastylce na powolne rozpuszczenie się w jamie ustnej. Nie należy połykać, żuć ani gryźć pastylki. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż przez 3 dni.

Wskazania

Łagodzenie objawów bólu gardła u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ze względu na ryzyko uduszenia, preparat nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6 lat. Długotrwałe stosowanie leku nie jest zalecane. W przypadku braku poprawy lub częstego nawracania objawów należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, nasilają się lub pojawią się inne objawy, takie jak wysoka gorączka, ból głowy, nudności lub wymioty i wysypka na skórze stan kliniczny pacjenta powinien zostać zbadany pod kątem zakażeń bakteryjnych (angina, zapalenie migdałków). Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Preparat zawiera malitol, izomalt i żółcień pomarańczową. Pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego leku. Lek może wywoływać łagodne działanie przeczyszczające, ponieważ zawiera 1,830g izomaltu w każdej pastylce. Żółcień pomarańczowa może powodować reakcje alergiczne. Wartość kaloryczna: 2,3 kcal/g maltitol/izomalt.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje nadwrażliwości (w tym wysypka, swędzenie, pieczenie i obrzęk jamy ustnej lub gardła). Częstość nieznana: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, ból języka (glossodynia) i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (takie jak niestrawność, nudności).

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak udokumentowanego bezpieczeństwa stosowania, nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Amylometakrezol 0,60 mg i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy 1,20 mg pod postacią pastylek twardych nie mają wpływu lub wywierają nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Brak znanych istotnych interakcji klinicznych.

Preparat zawiera substancję: Amylmetacresol, Dichlorobenzyl alcohol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."