Sebidin® Plus

1 tabl. do ssania zawiera 75 mg kwasu askorbowego i 5 mg dichlorowodorku chloroheksydyny. Preparat zawiera aspartam oraz sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sebidin® Plus 16 szt., tabl. do ssania

Ascorbic acid,

Chlorhexidine hydrochloride

11.22 zł 2019-04-05

Działanie

Antyseptyk jamy ustnej, gardła i krtani. Chlorheksydyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne przez nieswoiste łączenie się z fosfolipidami błon komórkowych bakterii. Hamuje w obrębie błon komórkowych bakterii aktywność dehydrogenazy i ATP-azy oraz zaburza przepuszczalność dla jonów potasu, nukleotydów i aminokwasów. Działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo zwłaszcza na bakterie Gram-dodatnie, drożdżaki Candida albicans a słabiej na bakterie Gram-ujemne. Szczególnie na chloroheksydynę są wrażliwe bakterie Streptococcus mutans, Streptococcus salivarius, Escherichia coli, Selenomonas i bakterie beztlenowe oraz drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Mniejszą wrażliwość wykazują szczepy Streptococcus sanguis, Proteus, Pseudomonas, Klebsiella oraz Veillonella. Działanie przeciwbakteryjne zależy od stężenia. W małym stężeniu poniżej 20 mg/l wykazuje głównie działanie bakteriostatyczne, w wyższych stężeniach wykazuje działanie bakteriobójcze. Kwas askorbowy bierze udział procesie tworzenia kolagenu i regeneracji tkanek.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat: ssać 1 tabl. 4 razy na dobę (co 6 h). Preparat zaleca się stosować po posiłku i oczyszczeniu zębów. Przez 2 h po zastosowaniu preparatu nie zaleca się płukania jamy ustnej lub picia dużej objętości płynów. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 14 dni.

Wskazania

Zapalenie błony śluzowej gardła. Zapobieganie i leczenie zapaleń dziąseł oraz chorób przyzębia. Zapalenia błony śluzowej jamy ustnej o charakterze nieżytowym. Afty przewlekle nawracające, pleśniawki, nadżerki i odleżyny będące np. następstwem stosowania przez pacjentów źle dopasowanych uzupełnień protetycznych. Odkażanie jamy ustnej przed i po zabiegach chirurgicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na zawartość aspartamu preparatu nie należy stosować u osób z fenyloketonurią. Ze względu na zawartość sorbitolu nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Środki ostrożności

Stosowanie preparatu może zaburzać odczuwanie smaku, które zwykle ustępuje po 4 h od zastosowania. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić zmiany odcienia barwy zębów oraz grzbietu języka, które ustępują samoistnie lub muszą być usunięte przez lekarza. U niektórych pacjentów (z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby) mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, tj. nudności, wymioty, odbijanie; w takich przypadkach należy przerwać zażywanie preparatu.Lek zawiera aspartam, źródło fenyloalaniny - może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje alergiczne (wysypki na skórze oraz powierzchniowe złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jamy ustnej i obrzęk ślinianek przyusznych). Niekiedy może wystąpić podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, podrażnienie żołądka i biegunka.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności (nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu chloroheksydyny na płód u kobiet ciężarnych). Nie jest wiadomo, czy chloroheksydyna jest wydzielana z mlekiem u kobiet karmiących piersią. Kwas askorbowy przenika do mleka matki. Należy rozważyć możliwość stosowania preparatu u matek karmiących piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Sebidin® Plus, cena 100% 11.22 zł

Preparat zawiera substancję: Ascorbic acid, Chlorhexidine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."