Saldiam®

1 g kremu lub żelu zawiera 100 mg salicylanu dietyloaminy. Krem zawiera alkohol cetylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Saldiam® tuba 40 g, żel

Diethylamine salicylate

21.0 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mechanizm działania preparatu polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej oraz aktywności syntetazy tromboksanowej, w wyniku czego dochodzi do zahamowania syntezy prostaglandyn E i F w tkankach zmienionych zapalnie, w ścianie przewodu pokarmowego i w nerkach. Preparat wchłania się przez skórę. Salicylany łatwo przenikają do tkanek i płynów ustrojowych. Wykazują duże powinowactwo do białek krwi i tkanek, wiążąc się w 50-80% z albuminami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h. Preparat metabolizowany głównie w wątrobie do kwasu salicylowego, wydalany przez nerki (75% stanowi kwas salicylurowy, a 10% w formie niezmienionej). Eliminacja przebiega wolno, do 24 h wydala się około 50% dawki.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Na bolące miejsca nakładać krem lub żel cienką warstwą i lekko wcierać aż do wchłonięcia. Stosować 2-3 razy na dobę. Preparat w postaci żelu można stosować w zabiegach jonoforezy i fonoforezy.

Wskazania

Lek stosuje się miejscowo: w bólach reumatoidalnych mięśni i stawów; w chorobach zwyrodnieniowych, stawów barku, kręgosłupa, kolan oraz stawów rąk i stóp; w nerwobólach; w stanach zapalnych i bólach po urazach w wyniku stłuczenia, naderwania ścięgna, krwiaków; w bólach mięśni po nadmiernym wysiłku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u dzieci poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Lek należy ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Nie należy stosować długotrwale oraz na duże powierzchnie skóry, szczególnie u dzieci ze względu na możliwość wystąpienia zespołu Reye'a. Nie należy stosować na zmienioną zapalnie i alergicznie skórę, błony śluzowe oraz otwarte rany. W czasie leczenia należy unikać opalania się. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Krem zawiera alkohol cetylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: miejscowe alergiczne zmiany skórne, które zazwyczaj przemijają po zaprzestaniu stosowania leku. Należy poinformować pacjenta, że w przypadku utrzymywania się tych zmian powinien zasięgnąć porady lekarza.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży, ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania. Nie wiadomo czy salicylan dimetyloaminy przenika do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci. Nie zaleca się stosowania preparatu podczas karmienia piersią. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Saldiam®, cena 100% 21.0 zł

Preparat zawiera substancję: Diethylamine salicylate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."