Sal Ems Factitium

1 tabl. zawiera 450 mg sztucznej soli emskiej, w tym: 318,15 mg wodorowęglanu sodu, 0,045 mg bromku sodu, 0,225 mg bezwodnego fosforanu sodu, 121,5 mg chlorku sodu, 4,05 mg bezwodnego siarczanu sodu, 6,03 mg siarczanu potasu. Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sal Ems Factitium 40 szt., tabl. musujące

Artificial Ems salt

9.62 zł 2019-04-05

Działanie

Sztuczna sól emska ma działanie wykrztuśne i alkalizujące. Zawiera mieszaninę alkalicznych soli pobudzających wydzielanie śluzu w drogach oddechowych. Zawarty w leku wodorowęglan sodu alkalizuje wydzielinę oskrzeli, co prowadzi do jej upłynnienia i ułatwia odkrztuszanie. Sztuczna sól emska bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydala się z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Rozpuścić 1-2 tabl. w połowie szklanki lub w całej szklance przegotowanej wody z mlekiem lub przegotowanej, ciepłej wody. Pić 3 razy na dobę po jedzeniu.

Wskazania

Leczenie pomocnicze w stanach zapalnych dróg oddechowych i astmie oskrzelowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Gruźlica. Krztusiec. Zapalenie opłucnej.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy z powodu nasilenia wydzielania kwasu solnego. Podczas długotrwałego stosowania mogą tworzyć się kamienie nerkowe i zwiększa się ryzyko zakażeń dróg moczowych. Lek zawiera do 9,26 mmol (albo 213 mg) sodu na dawkę, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Preparat zawiera cukier - stosować ostrożnie u pacjentów z cukrzycą. Brak danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Rzadko: podrażnienie błony śluzowej żołądka, zgaga, wzdęcia, bóle brzucha.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany w ciąży i w okresie karmienia piersią jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu i dziecka.

Interakcje

Może nasilać działanie drażniące NLPZ na błonę śluzową żołądka, wskutek wywoływania nadmiernego wydzielania kwasu solnego. Zwiększa wydalanie leków o charakterze słabych kwasów i zmniejsza wydalanie leków o charakterze słabych zasad, wskutek alkalizacji moczu.

Cena

Sal Ems Factitium, cena 100% 9.62 zł

Preparat zawiera substancję: Artificial Ems salt

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."