Ruskorex

1 g maści zawiera 10 mg ruskogenin i 10 mg chlorowodorku tetrakainy. 1 czopek (2 g) zawiera 25 mg ruskogeniny i 25 mg chlorowodorku tetrakainy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ruskorex tuba 40 g, maść

Ruscogenins,

Tetracaine hydrochloride

29.74 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o miejscowym działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym, uszczelniającym naczynia krwionośne oraz znieczulającym. Za działanie preparatu odpowiadają ruskogeniny - naturalne saponiny otrzymywane z kłączy ruszczyka kolczastego oraz za jego właściwości znieczulające - chlorowodorek tetrakainy. Chlorowodorek tetrakainy dobrze wchłania się z błon śluzowych, w około 76% wiąże się z białkami krwi, jest metabolizowany w wątrobie do kwasu paraaminobenzoesowego i wydalany głównie w postaci metabolitów przez nerki.

Dawkowanie

Dorośli. Czopki: doodbytniczo 1 czopek 1-2 razy na dobę. Maść: 2-3 razy na dobę smarować okolice odbytu. Jednorazowa kuracja nie powinna przekraczać 2 tyg. Czopki stosować po wypróżnieniu. Osoby w podeszłym wieku mogą wykazywać zwiększoną wrażliwość na działanie leku.

Wskazania

Objawy bólu i świądu w okolicy odbytu, stany zapalne błony śluzowej odbytnicy, zapalenie zakrzepowe guzków krwawniczych, łagodzenie świądu odbytu występującego z innych przyczyn. Leczenie uzupełniające po zabiegach chirurgicznych przetok okołoodbytniczych i guzków krwawniczych. Lek jest wskazany do stosowania u osób dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ruskogeniny, tetrakainę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Jeżeli po zastosowaniu preparatu nastąpi nasilenie świądu lub bólu należy odstawić lek. Należy zachować ostrożność u pacjentów z zaburzeniami pracy serca i z niedociśnieniem tętniczym. Alkohol cetylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan etylu, parahydroksybenzoesan propylu, zawarte w maści u pacjentów nadwrażliwych mogą powodować podrażnienie skóry lub reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Niekiedy może wystąpić nasilenie pieczenia w okolicy odbytu na początku stosowania leku. Ponadto mogą wystąpić luźne stolce.

Ciąża i laktacja

Brak badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Ekstrakty z ruszczyka kolczastego mogą zwiększać skurcze macicy.

Uwagi

Lek nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Przy równoczesnym stosowaniu może wystąpić nasilenie działania leków antyarytmicznych oraz osłabienie działania sulfonamidów. Leki blokujące kanały wapniowe mogą osłabiać działanie ruskogeniny.

Cena

Ruskorex, cena 100% 29.74 zł

Preparat zawiera substancję: Ruscogenins, Tetracaine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."