Rubital® compositum

100 g syropu zawiera 0,1 g chlorowodorku efedryny. Preparat zawiera sacharozę i benzoesan sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Rubital® compositum but. 125 g, syrop

Althaea officinalis,

Ephedrine hydrochloride

9.4 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat złożony o działaniu wykrztuśnym. Chlorowodorek efedryny rozszerza oskrzela i ułatwia odkrztuszanie. Ponadto obkurcza naczynia krwionośne śluzówki nosa i zmniejsza ilość wydzieliny w przebiegu kataru. Benzoesan sodu drażni błonę śluzową żołądka i wzmaga na drodze odruchowej wydzielanie rzadkiego śluzu w oskrzelach. Śluz z korzenia prawoślazu zmniejsza stan zapalny, osłania zmienioną zapalnie błonę śluzową gardła oraz ułatwia jej regenerację. Sok z malin zawiera witaminę C, pektyny i flawonoidy. Obniża temperaturę w stanach gorączkowych, działa ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 13 r. ż.: 10 ml 3-4 razy dziennie.

Wskazania

Choroby górnych dróg oddechowych przebiegające z obrzękiem błony śluzowej nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na efedrynę lub benzoesan sodowy lub którykolwiek ze składników preparatu. Nadciśnienie tętnicze. Choroba niedokrwienna serca i inne choroby układu krążenia. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z nadczynnością tarczycy oraz niewydolnością wątroby lub nerek. Ze względu na zawartość benzoesanu sodu, zachować ostrożności u chorych z astmą. Ze względu na zawartość sacharozy, preparat należy ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy, izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu. Przyjęcie preparatu w godzinach wieczornych może powodować trudności z zaśnięciem.

Niepożądane działanie

Z uwagi na zawartość w preparacie efedryny, po przyjęciu leku odnotowano występowanie objawów ze strony układu krążenia - podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca oraz objawy ze strony o.u.n.: pobudzenie, bezsenność, drżenie mięśniowe.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i laktacji.

Uwagi

Ze względu na zawartość efedryny preparat nie może być stosowany w czasie zawodów sportowych.

Interakcje

Nie należy stosować efedryny jednocześnie z inhibitorami MAO, z uwagi na możliwość wzrostu ciśnienia krwi (z przełomem nadciśnieniowym włącznie) - działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO. Efedryna stosowana z glikozydami naparstnicy lub środkami stosowanymi w znieczuleniu ogólnym zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Acetazolamid i inne związki alkilujące mocz powodują zwiększenie stężenia efedryny we krwi i mogą nasilać jej działanie. Salbutamol i inne leki pobudzające układ współczulny mogą nasilać działania niepożądane efedryny na układ krążenia - nie powinny być stosowane jednocześnie.

Cena

Rubital® compositum, cena 100% 9.4 zł

Preparat zawiera substancję: Althaea officinalis, Ephedrine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."