Rowatinex®

Kapsułki: 1 kaps. zawiera: 24,8 mg α-pinenu; 6,2 mg β-pinenu; 15 mg kamfenu; 3 mg cyneolu; 4 mg fenchonu; 10 mg borneolu i 4 mg anetolu. Krople: 100 g kropli zawiera: 24,8 g α-pinenu; 6,2 g β-pinenu; 15 g kamfenu; 3 g cyneolu; 4 g fenchonu; 10 g borneolu i 4 g anetolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Rowatinex® but. 10 ml, krople doustne

Camphene,

Cyneol,

Pinen beta,

Pinen alfa

16.65 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat ułatwia rozpad i wydalanie kamieni nerkowych i moczowych. Terpeny takie jak borneol są metabolizowane i wydalane głównie w postaci glukuronidów, które zwiększają rozpuszczalność soli wapnia. Preparat zapobiega powstawaniu kamieni. Wykazuje ponadto działanie rozkurczające, ułatwiając przechodzenie kamieni w drogach moczowych i zmniejszając dolegliwości bólowe w przebiegu kolki nerkowej i moczowodowej. Działa przeciwbakteryjnie na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.

Dawkowanie

Doustnie. Kapsułki: 1 kaps. 3-4 razy na dobę. Krople: 3-5 kropli 4-5 razy na dobę; krople należy podawać na cukrze. Preparat przyjmować na 30 min przed posiłkiem. W czasie przyjmowania preparatu zaleca się przyjmowanie zwiększonej ilości płynów. Leku nie należy stosować u dzieci.

Wskazania

Lek działa moczopędnie oraz łagodnie rozkurczająco na drogi moczowe, ułatwiając wydalanie małych złogów kamieni nerkowych. Pomocniczo w przypadku stwierdzenia małych złogów kamieni nerkowych (tzw. "piasku nerkowego").

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. I trymestr ciąży i okres karmienia piersią. Preparatu nie należy stosować u dzieci.

Środki ostrożności

Nie stosować u chorych z ostrą kolką nerkową, bezmoczem lub ciężkimi zakażeniami dróg moczowych.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić lekkie, przemijające zaburzenia żołądkowe, rzadko - wymioty.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Interakcje

Należy zachować ostrożność u pacjentów otrzymujących doustne leki przeciwzakrzepowe lub inne leki metabolizowane w wątrobie, gdzie dawka jest krytyczna.

Cena

Rowatinex®, cena 100% 16.65 zł

Preparat zawiera substancję: Camphene, Cyneol, Pinen beta, Pinen alfa

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."