Rostil

1 tabl. zawiera 250 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Tabletki zawierają laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Rostil 30 szt., tabl.

Calcium dobesilate

15.0 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat zmniejszając przepuszczalność naczyń włosowatych, zwiększa ich wytrzymałość zapobiegając tworzeniu wysięków i usprawniając mikrokrążenie. Zwiększa napięcie ściany żył, zapobiegając zastojom krwi i tworzeniu się zakrzepów. Nasila syntezę kolagenu. Wywiera korzystny wpływ na parametry hemodynamiczne krwi, zmniejszając lepkość osocza i zwiększając jej przepływ przez tkanki obwodowe. Hamuje agregację trombocytów. Działanie uszczelniające naczynia w obrębie układu limfatycznego powoduje zwiększenie odpływu chłonki i zmniejszenie obrzęków, co prowadzi do ustąpienia dolegliwości bólowych i uczucia ciężkości kończyn. Działanie rozpoczyna się w ciągu 1-2 h po podaniu. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany w 50% z moczem i w 50% z kałem, głównie w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi około 5 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 2 tabl. 1-2 razy na dobę. Czas trwania leczenia wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Tabletki należy przyjmować podczas posiłków.

Wskazania

Leczenie objawów przewlekłej niewydolności krążenia żylnego kończyn dolnych (żylaki): ból, kurcze, mrowienie, obrzęk, zmiany skórne na tle zastoju krwi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek należy zmniejszyć dawkę leku. Ostrożnie stosować u pacjentów z przewlekłym nawracającym nieżytowym zapaleniem żołądka oraz w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Należy poinformować pacjenta o konieczności zgłoszenia się o lekarza, jeśli wystąpią następujące objawy: gorączka, ból gardła, zakażenie w obrębie jamy ustnej lub inne objawy zakażenia (ryzyko agranulocytozy). Preparat zawiera laktozę - pacjenci z rzadką, wrodzoną nietolerancją laktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni stosować leku.

Niepożądane działanie

Rzadko: nudności, biegunka, zawroty głowy, gorączka polekowa. Bardzo rzadko: agranulocytoza, swędząca wysypka z rumieniem.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w  okresie ciąży jest możliwe tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści z terapii przewyższają potencjalne ryzyko szkodliwego wpływu na płód. Stosowanie leku w I trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Lek w minimalnym stopniu przenika do mleka kobiet karmiących piersią - nie stosować w okresie karmienia piersią lub przerwać leczenie.

Interakcje

Nie opisano znaczących klinicznie interakcji dobesylanu wapnia z innymi lekami. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że dobesylan wapnia zwiększa biodostępność kwasu acetylosalicylowego.

Cena

Rostil, cena 100% 15.0 zł

Preparat zawiera substancję: Calcium dobesilate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."