Rivanol 0,1 % Coel

1 g płynu na skórę zawiera 1 mg mleczanu etakrydyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Rivanol 0,1 % Coel but. 500 g, płyn na skórę

Ethacridine lactate

8.2 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego, pochodna akrydyny o działaniu przeciwbakteryjnym. Mechanizm działania polega na łączeniu się barwnika z DNA, w wyniku czego następuje zahamowanie syntezy kwasów nukleinowych. Nie działa na formy przetrwalnikowe bakterii. Po zastosowaniu miejscowym przenika do sąsiednich tkanek, a zwłaszcza po zastosowaniu na rany i skórę zmienioną zapalnie.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Przemywać miejsca zmienione chorobowo kilka razy na dobę lub stosować w postaci okładów, przymoczek lub płukań.

Wskazania

Odkażanie skóry i błon śluzowych oraz powierzchownych uszkodzeń powłok ciała.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mleczan etakrydyny lub inne pochodne akrydynowe.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami, a w razie przedostania się do oczu należy go usunąć obficie spłukując wodą. Nie stosować na duże powierzchnie uszkodzonej skóry. Ze względu na możliwość zabrudzenia, unikać kontaktu preparatu z odzieżą lub bielizną pościelową.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje uczuleniowe, w tym reakcje skórne (zaczerwienienie, świąd, pieczenie skóry). Bardzo rzadko: kontaktowe zapalenie skóry.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i laktacji, ze względu na brak badań klinicznych. Stosowanie w okresie ciąży i laktacji jest możliwe tylko wtedy, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego dziecka.

Interakcje

Nie należy stosować preparatu ze środkami o działaniu utleniającym (nadmanganian potasu, nadtlenek wodoru), garbnikami (tanina), substancjami o charakterze anionowym (glikol polietylenowy) oraz z roztworem boranu sodu, kwasu salicylowego, chlorku sodu. Występuje synergiczny efekt działania z chlorowodorkiem tetracykliny. Unikać jednoczesnego stosowania z innymi stosowanymi miejscowo preparatami.

Cena

Rivanol 0,1 % Coel, cena 100% 8.2 zł

Preparat zawiera substancję: Ethacridine lactate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."