Quamatel®

1 fiolka zawiera 20 mg famotydyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Quamatel® 5 fiolek+ rozp. 5 ml, proszek i rozp. do sporz. roztw. do wstrz.

Famotidine

23.6 zł 2019-04-05

Działanie

Kompetycyjny inhibitor receptorów histaminowych H2. Famotydyna hamuje wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Zmniejsza zarówno kwaśność, jak i objętość soku żołądkowego, natomiast zmniejszenie wydzielania pepsyny jest proporcjonalne do ilości wydzielonego soku żołądkowego. Famotydyna hamuje podstawowe i nocne wydzielanie kwasu solnego, a także stymulowane pentagastryną, betazolem, kofeiną, insuliną i fizjologicznym odruchem z nerwu błędnego. Po podaniu dożylnym najsilniejsze działanie występuje w czasie 30 min. Pojedyncze dożylne dawki (10 i 20 mg) hamują nocne wydzielanie kwasu przez 10-12 godzin. Famotydyna wiąże się z białkami osocza w 15-20%. Jest metabolizowana w wątrobie, a wydalana z moczem (65-70%) oraz na drodze przemian metabolicznych (30-35%). 65-70% dawki dożylnej jest wydalane z moczem w postaci niezmienionej w ciągu 24 h po podaniu. T0,5 w osoczu wynosi 2,3-3,5 h. U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek (klirens kreatyniny poniżej 10 ml/min) T0,5 może przekroczyć 20 h.

Dawkowanie

Dożylnie w powolnym wstrzyknięciu (2 min) lub we wlewie kroplowym podawanym w ciągu 15-30 min. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy lub u pacjentów z krwawiącym owrzodzeniem górnego odcinka przewodu pokarmowego, którzy nie mogą przyjmować leku doustnie: 20 mg dożylnie. Dawka ta może być podawana co 12 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 40 mg famotydyny. Zespół Zollinger-Ellisona: dawka początkowa wynosi zazwyczaj 20 mg co 6 h. W niewydolności nerek przy klirensie kreatyniny poniżej 30 ml/min dawkę dobową należy zmniejszyć do 20 mg raz na dobę (podawać przed snem) lub wydłużyć przerwy pomiędzy dawkami do 36-48 h w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na lek.

Wskazania

Wstrzyknięcia dożylne wskazane są do krótkotrwałego stosowania, jeśli niemożliwe jest podanie doustnej postaci leku: u pacjentów z oporną na leczenie czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy; u pacjentów hospitalizowanych z nadmiernym wydzielaniem soku żołądkowego (np. zespół Zollingera-Ellisona, gruczolakowatość wewnątrzwydzielnicza). Ponadto preparat jest stosowany pomocniczo w leczeniu powyższych schorzeń przebiegających z krwawieniem z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz inne leki z grupy antagonistów receptora H2. Dzieci.

Środki ostrożności

Szczególne ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek oraz u pacjentów w podeszłym wieku.

Niepożądane działanie

Bardzo często: ból i zawroty głowy, zaparcie, biegunka. Niezbyt często: wzdęcia. Rzadko: gorączka, astenia, zmęczenie; arytmia, blok przedsionkowo-komorowy, kołatanie serca; zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczka cholestatyczna; nudności i wymioty, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, brak łaknienia, suchość w jamie ustnej, zaburzenia smaku zaburzenia hematologiczne (agranulocytoza, leukopenia, trombocytopenia, pancytopenia); reakcje nadwrażliwości (anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka, obrzęk oczodołu lub twarzy, zapalenie spojówek); bóle mięśniowo-szkieletowe, bóle stawów, kurcze mięśni; drgawki uogólnione, przemijające zaburzenia psychiczne (omamy, splątanie, pobudzenie, depresja, niepokój), zmniejszenie libido, parestezje, bezsenność, nadmierna senność; skurcz oskrzeli; szumy uszne; impotencja i ginekomastia (jednak w kontrolowanych badaniach klinicznych częstość ich występowania nie była większa niż po zastosowaniu placebo). Bardzo rzadko: martwica naskórka, łysienie, trądzik, pokrzywka, suchość skóry, zaczerwienienie. W miejscu wstrzyknięcia może wystąpić przemijające zaczerwienienie skóry.

Ciąża i laktacja

W ciąży lek może być stosowany tylko w przypadku zdecydowanej konieczności. Famotydyna przenika do mleka matki - w okresie karmienia piersią należy dokonać wyboru między przerwaniem karmienia a dalszym podawaniem leku.

Uwagi

Przed rozpoczęciem leczenia choroby wrzodowej żołądka należy upewnić się, że zmiana nie ma charakteru nowotworowego. Preparat może zaburzać zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługiwania maszyn będących w ruchu.

Interakcje

U pacjentów z nadwrażliwością na inne leki z grupy antagonistów receptora H2 istnieje ryzyko wystąpienia nadwrażliwości krzyżowej po podaniu famotydyny. Famotydyna nie wpływa na wątrobowy układ enzymatyczny związany z cytochromem P-450 i w związku z tym nie powoduje zwiększenia stężenia warfaryny, teofiliny, fenytoiny, diazepamu, propranololu, aminofenazonu i fenazonu. Może zmniejszać wchłanianie ketokonazolu i innych leków, których wchłanianie zależy od kwaśności soku żołądkowego.

Cena

Quamatel®, cena 100% 23.6 zł

Preparat zawiera substancję: Famotidine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."