PV Jod 10%

1 g roztworu zawiera 100 mg powidonu jodowanego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
PV Jod 10% but. 20 ml, roztw.

Povidone-Iodine

12.89 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat z kompleksowym związkiem jodu. Uwolniony jod działa na bakterie, grzyby i wirusy.

Dawkowanie

Miejscowo. Do przemywania ran i skóry: roztwór stosuje się bez rozcieńczania. Do płukania błony śluzowej jamy ustnej i pochwy: roztwór stosuje się po rozcieńczeniu przegotowaną wodą, w stosunku 1 cz. roztworu : 10 cz. wody. Roztwór zawsze należy sporządzać tuż przed jego zastosowaniem. Nie wolno przechowywać rozcieńczonego roztworu. Stosować raz lub kilka razy na dobę. Nie stosować dłużej niż przez 14 dni.

Wskazania

Zapobieganie oraz leczenie zakażeń skóry i błon śluzowych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy (liszajec, ropne i łojotokowe stany zapalne, czyraki, grzybica stóp). Dezynfekcja ran, zwłaszcza powierzchniowych i po zabiegach chirurgicznych oraz oparzeń, strupów i owrzodzeń, szczególnie podudzi. Odkażanie skóry przed zabiegami chirurgicznymi. Odkażanie błon śluzowych jamy ustnej i pochwy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, jod lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować doustnie; długotrwale. Zaburzenia czynności oraz choroby gruczołu tarczowego. Nie stosować na rozległe powierzchnie ciała (ponad 30%). Pacjenci przewlekle chorzy. Niewydolność nerek. Dzieci w wieku do 2 lat.

Środki ostrożności

Preparat przeznaczony wyłącznie do stosowania miejscowego. U dzieci powyżej 2 lat, ze względu na przenikanie jodu do organizmu, preparat należy stosować szczególnie ostrożnie. Unikać kontaktu z oczami.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (podrażnienia i odczyny uczuleniowe). Stosowanie na duże powierzchnie ran i oparzeń (ponad 30%), może prowadzić do wystąpienia ogólnych objawów niepożądanych, takich jak kwasica metaboliczna, hipernatremia oraz zaburzenia czynności nerek. W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy przerwać leczenie.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy jego zastosowanie u matki jest bezwzględnie konieczne, a stosowanie bezpieczniejszego leku alternatywnego jest niemożliwe lub przeciwwskazane. Należy unikać stosowania roztworu w okresie ciąży(jod wchłonięty do organizmu przenika przez barierę łożyskową, co może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u płodu) oraz w okresie karmienia piersią (jod wchłonięty do organizmu przenika do mleka matki, co może wywołać zaburzenia rozwoju i czynności tarczycy u noworodka). Nie stosować preparatu do odkażania brodawek sutkowych w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Roztwór może zaburzać wyniki badań gruczołu tarczowego. Jod po wchłonięciu do organizmu może powodować występowanie fałszywie dodatnich wyników badań laboratoryjnych, np. na wykrywanie krwi utajonej w kale. Podczas płukania jamy ustnej należy zachować szczególną ostrożność, aby pomyłkowo nie połknąć roztworu. Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Roztwór może wchodzić w reakcje zwłaszcza z preparatami zawierającymi rtęć, produktami o odczynie zasadowym oraz z tiosiarczanem sodu. Nie stosować u pacjentów leczonych równocześnie preparatami litu. Nie należy stosować roztworu jednocześnie z innymi preparatami przeznaczonymi do stosowania na skórę.

Cena

PV Jod 10%, cena 100% 12.89 zł

Preparat zawiera substancję: Povidone-Iodine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."