Puder płynny Aflofarm

100 g zawiesiny zawiera 1 g benzokainy, 1,5 g olejku eterycznego mięty polnej z obniżoną zawartością mentolu, 18 g cynku tlenku.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Puder płynny Aflofarm but. 100 g, zaw. na skórę

Benzocaine,

Mentha oil,

Zinc oxide

3.94 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wykazuje działanie miejscowo znieczulające, przeciwświądowe, osłaniające i ściągające. Benzokaina działa miejscowo znieczulająco. Zawarty w olejku miętowym mentol wpływa drażniąco na zakończenie czuciowe, wywołując wrażenie zimna i łagodząc świąd. Tlenek cynku działa ściągająco, osłaniająco, wysuszająco i słabo odkażająco.

Dawkowanie

Zewnętrznie: zmienioną chorobowo skórę należy smarować 3 lub 4 razy na dobę. Przed użyciem wstrząsnąć.

Wskazania

Pomocniczo w łagodzeniu objawów skórnych w ospie wietrznej, półpaścu i ukąszeniach owadów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie należy stosować na błony śluzowe, otwarte rany, owrzodzenia oraz powierzchnie ciała pozbawione naskórka. Nie stosować długotrwale oraz u małych dzieci.

Środki ostrożności

U małych dzieci miejscowe stosowanie benzokainy może prowadzić do methemoglobinemii i wystąpienia reakcji nadwrażliwości. Unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi.

Niepożądane działanie

Reakcje uczuleniowe i podrażnienie skóry. Benzokaina stosowana miejscowo może powodować uczucie pieczenia, świąd, przeczulicę skóry, rumień, pokrzywkę i obrzęk; w rzadkich przypadkach może powodować methemoglobinemię. Rzadko zgłaszano występowanie reakcji alergicznych na olejek miętowy i mentol. Tlenek cynku może nasilać skłonność do powstawania zmian grudkowo-krostkowych na skutek blokowania ujść gruczołów łojowych.

Ciąża i laktacja

Istnieją doniesienia o możliwości szkodliwego wpływu benzokainy na płód. Brak danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży i karmiących piersią; lek można stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Interakcje

Benzokaina może hamować działanie stosowanych miejscowo na skórę preparatów zawierających sulfonamidy. Tlenek cynku hamuje odkażające działanie 8-hydroksychinoliny.

Cena

Puder płynny Aflofarm, cena 100% 3.94 zł

Preparat zawiera substancję: Benzocaine, Mentha oil, Zinc oxide

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."