Prospan®

100 ml syropu zawiera: 0,7 g wyciągu suchego z liści bluszczu. Preparat zawiera sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Prospan® but. 100 ml, syrop

Hedera helix

20.3 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu sekretolitycznym. Saponiny bluszczu wykazują działanie zbliżone do surfaktantu, uwadniają śluz nabłonka oddechowego, prowadzą do spadku oporu i zwiększenia ruchu rzęsek, zablokowanych przez sekrecję lepkiego śluzu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 10 rż: 5 ml syropu 3 razy dziennie. Jeżeli jest to konieczne, dawka dla dorosłych może być zwiększona do 7,5 ml syropu 3 razy dziennie. Dzieci w wieku 6-9 lat: 5 ml syropu 3 razy dziennie. Dzieci w wieku 1-5 lat: 2,5 ml syropu 3 razy dziennie. Dzieci poniżej 1 rż.: 2,5 ml syropu 2 razy dziennie.

Wskazania

Pomocniczo w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych z kaszlem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na jakikolwiek inny składnik leku. Preparat zawiera sorbitol. Przy przestrzeganiu zalecanego dawkowania pacjent przyjmuje do 2,9 g sorbitolu w dawce jednorazowej.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość sorbitolu, nie zaleca się przyjmowania preparatu osobom z dziedziczną nietolerancją fruktozy. U dzieci poniżej 5 rż. przed zastosowaniem preparatu należy skonsultować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (np.: duszności, obrzęk Quinckego, wysypka, pokrzywka). Niezbyt często: dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (np. nudności, wymioty, biegunka oraz lekki efekt przeczyszczający, związany z zawartością sorbitolu w preparacie).

Ciąża i laktacja

W czasie ciąży i laktacji, preparat może być użyty wtedy, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki jest większa niż potencjalne zagrożenie dla płodu.

Uwagi

Nie stwierdzono niekorzystnego wpływu na zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługę maszyn i sprawność psychofizyczną.

Interakcje

Dotychczas nie odnotowano interakcji z innymi lekami. Lek może być podawany w połączeniu z innymi preparatami stosowanymi w trakcie terapii, na przykład z antybiotykami.

Cena

Prospan®, cena 100% 20.3 zł

Preparat zawiera substancję: Hedera helix

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."