Prospan®

1 ml kropli zawiera 20 mg wyciągu suchego z liści bluszczu. Krople zawierają etanol: 34,92-42,68 % (m/v).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Prospan® but. 20 ml, krople doustne, roztw.

Hedera helix

16.72 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wykazuje działanie sekretolityczne. α-hederyna wpływa pośrednio na stymulację receptorów β2-adrenergicznych, hamuje internalizację receptorów β2-adrenergicznych (w ludzkich pneumocytach II-typu), w wyniku czego dochodzi do rozkurczu mięśniówki oskrzeli oraz do zmniejszenia lepkości śluzu. Saponiny bluszczu wykazują działanie zbliżone do surfaktantu, uwadniają śluz nabłonka oddechowego, prowadzą do spadku oporu i zwiększenia ruchu rzęsek, zablokowanych przez sekrecję lepkiego śluzu. Zażywanie preparatu wykazuje poprawę parametrów spirometrycznych, redukcję duszności oraz zmniejszenie częstotliwości ataków kaszlu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >6 rż.: 20 kropli 3 razy dziennie. Krople przyjmować przed posiłkiem. Dzieciom zaleca się podawanie kropli z cukrem lub miodem. Leczenie preparatem powinno trwać minimum 7 dni, nawet przy łagodnych stanach zapalnych dróg oddechowych. Po ustąpieniu objawów chorobowych zaleca się kontynuację leczenia jeszcze przez 2-3 dni.

Wskazania

Pomocniczo w ostrych i przewlekłych stanach zapalnych dróg oddechowych z kaszlem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Dzieci <6 rż. Ciąża. Okres karmienia piersią. Nie podawać osobom, u których nie zaleca się przyjmowania nawet najmniejszej ilości alkoholu.

Środki ostrożności

Krople zawierają 34,92-42,68 % (m/v) alkoholu; mogą powodować szkodliwe działanie u osób uzależnionych od alkoholu. Zawartość etanolu należy wziąć pod uwagę u osób z grupy wysokiego ryzyka, jak: pacjenci z uszkodzeniami wątroby, z padaczką, jak również z przewlekłymi stanami zapalnymi dróg oddechowych.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Bezpośrednio po zastosowaniu preparatu alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu - nie należy prowadzić pojazdów przez co najmniej 0,5 h po przyjęciu preparatu.

Interakcje

Lek może być podawany w połączeniu z innymi preparatami stosowanymi w trakcie terapii, np. z antybiotykami.

Cena

Prospan®, cena 100% 16.72 zł

Preparat zawiera substancję: Hedera helix

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."