Propolisan

100 g pudru zawiera 3 g ekstraktu propolisu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Propolisan 100 g, puder leczniczy

Propolis

22.9 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat stosowany tradycyjnie, którego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wykazuje działanie drobnoustrojowe, przeciwzapalne oraz ułatwia gojenie uszkodzeń skóry i błon śluzowych. Działa głównie na gronkowce i paciorkowce ropotwórcze.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli, osoby starsze i młodzież powyżej 12 lat: 1-3 razy dziennie zasypując cienką warstwą miejsce dotknięte zmianami chorobowymi. Dzieci w wieku 6-12 lat (stosować ostrożnie i jedynie w uzasadnionych przypadkach): 1-3 razy dziennie zasypując cienką warstwą miejsce dotknięte zmianami chorobowymi. Nie stosować u dzieci poniżej 6 rż. Przed pierwszym zastosowaniem należy zalecić pacjentowi wykonanie testu uczuleniowego.

Wskazania

Tradycyjnie w niewielkich uszkodzeniach skóry, stanach zapalnych skóry, oparzeniach I stopnia.

Przeciwwskazania

Uczulenie na preparaty pochodzenia pszczelego (propolis, miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) lub pochodne kwasu benzoesowego. Nie stosować u osób podatnych na uczulenia, cierpiących na alergiczne choroby skóry i inne choroby o podłożu alergicznym.

Środki ostrożności

U osób uczulonych na inne preparaty pochodzenia pszczelego (miód, pyłek kwiatowy, mleczko pszczele) mogą wystąpić wysypka, rumień, obrzęk lub inne objawy uczulenia; należy przerwać stosowanie leku. Przed zastosowaniem leku zalecane jest wykonanie testu uczuleniowego, polegającego na naniesieniu niewielkiej ilości pudru w zgięciu łokciowym. Jeżeli w ciągu 3-24 h wystąpi obrzęk, zaczerwienienie i świąd skóry, nie należy stosować preparatów z wyciągiem propolisu.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: reakcje alergiczne np. w postaci wysypki, rumienia; wstrząs anafilaktyczny. Rzadko: ciężkie objawy niepożądane u osób uczulonych na propolis, objawiające się obrzękiem rąk, stóp, twarzy, warg, jamy ustnej, gardła, trudnością w oddychaniu.

Ciąża i laktacja

Nie wykonano dobrze kontrolowanych badań preparatu u kobiet w okresie ciąży i karmienia, dlatego nie zaleca się stosowania. Nie stosować u kobiet ze skłonnością do uczuleń.

Uwagi

Dotychczas nie stwierdzono wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Cena

Propolisan, cena 100% 22.9 zł

Preparat zawiera substancję: Propolis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."