Proaxon

1 ml roztworu doustnego zawiera 100 mg cytykoliny (w postaci soli sodowej); roztwór zawiera: sorbitol ciekły (E420), parahydroksybenzoesan metylu (E218), parahydroksybenzoesan propylu (E216), czerwień koszenilową (E124).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Proaxon 10 sasz. po 10 ml, roztw. doustny

Citicoline

73.99 zł 2019-04-05

Działanie

Lek nootropowy. Cytykolina pobudza biosyntezę fosfolipidów strukturalnych wchodzących w skład błony komórkowej, dzięki czemu poprawia funkcjonowanie błon komórkowych, w tym działanie pompy sodowo-potasowej oraz receptorów błonowych, których modulacja ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowej neurotransmisji. Ze względu na działanie stabilizujące błony komórkowe, cytykolina posiada właściwości, które sprzyjają wchłanianiu obrzęku mózgu. Cytykolina hamuje aktywację niektórych fosfolipaz (A1, A2, C i D), w ten sposób zmniejszając tworzenie się wolnych rodników, zapobiegając uszkodzeniu błon komórkowych oraz chroniąc antyoksydacyjny układ ochronny (np. glutation). Zapobiega zmniejszeniu rezerwy energetycznej neuronów, hamuje apoptozę oraz stymuluje syntezę acetylocholiny. Posiada właściwości neuroprotekcyjne w stanach ogniskowego niedokrwienia mózgu. Cytykolina istotnie poprawia stan pacjentów po ostrym udarze niedokrwiennym mózgu, u których w badaniach neuroobrazowych stwierdzono zmniejszony wzrost zmian niedokrwiennych w mózgu. U pacjentów z urazami głowy przyspiesza powrót do zdrowia oraz skraca czas trwania i zmniejsza nasilenie objawów szoku pourazowego. Cytykolina zwiększa poziom uwagi i świadomości oraz działa korzystnie w amnezji i zaburzeniach poznawczych związanych z niedokrwieniem mózgu. Po podaniu doustnym cytykolina ulega prawie całkowitemu wchłonięciu, a jej biodostępność w przybliżeniu jest taka sama jak po podaniu dożylnym. Jest metabolizowana w ścianie jelita i wątrobie do choliny i cytydyny. Cytykolina ulega znacznej dystrybucji do struktur mózgowych, w których frakcja choliny podlega szybkiemu wbudowaniu do fosfolipidów strukturalnych, a frakcja cytydyny włączeniu do nukleotydów cytydynowych i kwasów nukleinowych. Cytykolina przenika do mózgu i jest aktywnie włączana w strukturę komórkowych, cytoplazmatycznych i mitochondrialnych błon, tworząc część frakcji fosfolipidów strukturalnych. Tylko niewielka ilość leku wydalana jest z moczem i kałem (<3%). Około 12% dawki wydalane jest w postaci wydychanego dwutlenku węgla. Wyróżnia się 2 etapy wydalania leku z moczem: etap podstawowy trwający ok. 36 h, podczas którego szybkość wydalania gwałtownie spada oraz drugi etap, w którym szybkość wydalania zmniejsza się znacznie wolniej. Podobną zależność obserwuje się w przypadku wydychanego dwutlenku węgla, gdzie tempo eliminacji leku zmniejsza się szybko podczas pierwszych 15 h, a następnie zmniejsza się wolniej.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1000-2000 mg (1-2 sasz.) na dobę, w zależności od stanu pacjenta. Nie jest wymagane dostosowanie dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Doświadczenie związane ze stosowaniem cytykoliny u dzieci jest ograniczone, dlatego lek może być podawany jedynie w sytuacji, gdy spodziewane korzyści terapeutyczne przewyższają ryzyko stosowania. Sposób podania. Lek może być przyjmowany na czczo lub z posiłkiem. Roztwór doustny może być przyjmowany bezpośrednio z saszetki lub po rozcieńczeniu w 1/2 szklanki wody (ok. 120 ml).

Wskazania

Leczenie zaburzeń neurologicznych i poznawczych spowodowanych incydentem mózgowo-naczyniowym (np. udarem). Leczenie zaburzeń neurologicznych i poznawczych spowodowanych urazami czaszki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cytykolinę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zwiększone napięcie przywspółczulnego układu nerwowego.

Środki ostrożności

Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu (E218), parahydroksybenzoesan propylu (E216) i czerwień koszenilową (E124), dlatego może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Lek może wywoływać napady astmy, w szczególności u pacjentów uczulonych na kwas acetylosalicylowy. Lek zawiera sorbitol ciekły (E420) - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko, w tym pojedyncze przypadki: omamy, ból głowy, zawroty głowy, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, duszność, nudności, wymioty, biegunka (sporadycznie), zaczerwienienie twarzy, pokrzywka, wysypka, plamica, dreszcze, obrzęk.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania cytykoliny u kobiet w ciąży. Lek może być stosowany w ciąży tylko w razie zdecydowanej konieczności, tzn. gdy spodziewane korzyści terapeutyczne dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie stosować cytykoliny z meklofenoksatem. Cytykolina nasila działanie lewodopy.

Cena

Proaxon, cena 100% 73.99 zł

Preparat zawiera substancję: Citicoline

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."