Pridinol Alvogen

1 tabl. zawiera 5 mg chlorowodorku pridinolu. Lek zawiera laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pridinol Alvogen 50 szt., tabl.

Pridinol hydrochloride

33.98 zł 2019-04-05

Działanie

Parasympatykolityk, a także spazmolityk o działaniu ośrodkowym i obwodowym. Usuwa nadmierne napięcie i drżenie mięśni szkieletowych, hamuje występowanie ruchów mimowolnych, obdarzony jest również działaniem zwiotczajacym mięśnie. Lek wpływa depresyjnie na układ pozapiramidowy, hamuje ruchy mimowolne. Wpływa także na mięśniówkę gładką. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Wydalany jest z organizmu głównie z moczem. Nie kumulacji się w organiźmie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: początkowo 5 mg 3 razy dziennie w czasie posiłków. W uzasadnionych przypadkach dawka może być zwiększona do 10 mg do 3 razy na dobę. Dawka podtrzymująca to 5-10 mg dziennie. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat ze względu na brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku w tej grupie wiekowej.

Wskazania

Choroba Parkinsona. Wspomagająco we wszystkich postaciach parkinsonizmu. Zespoły spastyczne (wzmożone napięcie mięśniowe) pochodzenia ośrodkowego i obwodowego. Wspomagająco w leczeniu i zapobieganiu nocnym skurczom mięśni. Leczenie objawowe ślinotoku w przebiegu różnych schorzeń (m.in. SLA - postępujące porażenie opuszkowe).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Jaskra, przerost gruczołu krokowego, trudności lub zaburzenia w oddawaniu moczu, niedrożność porażenna i mechaniczna jelit, megacolon, ostra niewydolność wieńcowa, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, późne dyskinezy w przebiegu parkinsonizmu, miasthenia gravis.

Środki ostrożności

W czasie stosowania leku nie należy pić alkoholu. Ostrożnie stosować w przypadku współistniejącej padaczki oraz stabilnej choroby wieńcowej. Ostrożnie stosować u osób starszych. Lek zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Często: suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Niezbyt często: ropne zapalenia ślinianek w wyniku zahamowania wydzielania śliny. Rzadko: bóle i zawroty głowy, wysypka.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży oraz w okresie laktacji.

Uwagi

Lek znacznie upośledza zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługiwania maszyn będących w ruchu, oraz wykonywania czynności wymagających pełnej koncentracji i dobrej sprawności ruchowej.

Interakcje

Należy unikać kojarzenia dwóch leków cholinolitycznych w leczeniu parkinsonizmu ze względu na możliwość nasilenia działań niepożądanych obu leków. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwhistaminowe, atropina i leki o zbliżonym działaniu, dyzopiramid, neuroleptyki z grupy fenotiazyny, amantadyna i chinidyna nasilają działanie cholinolityczne prydynolu. Metoklopramid zmniejsza działanie leku na motorykę przewodu pokarmowego.

Cena

Pridinol Alvogen, cena 100% 33.98 zł

Preparat zawiera substancję: Pridinol hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."