Posorutin®

1 ml kropli do oczu zawiera 50 mg trokserutyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Posorutin® but. 10 ml, krople do oczu

Troxerutin

23.55 zł 2019-04-05

Działanie

Trokserutyna jest półsyntetyczną pochodną naturalnej substancji - rutozydu (rutyny, witaminy P). Najważniejszym skutkiem farmakodynamicznym działania trokserutyny jest zmniejszenie kruchości naczyń włosowatych oraz ich przepuszczalności. Trokserutyna zapobiega procesom wysiękowym i powstawaniu obrzęków. Działanie ochronne dotyczy także błon komórkowych krwinek czerwonych, co zmniejsza tendencję erytrocytów do agregacji, poprawiając w ten sposób przepływ krwi. Trokserutyna podawana do oka działa w przednim odcinku oraz dyfunduje przez rogówkę. Substancja czynna, która dotrze do surowicy łączy się w ok. 30% z białkami. T0,5 u zdrowych ochotników wynosi 18 h. Trokserutyna nie przenika przez barierę krew-mózg. W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że jedynie pomijalnie małe ilości przenikają do łożyska. Wchłonięta substancja czynna zostaje szybko przekształcona w glikozyd kwasu glukuronowego. W przewodzie pokarmowym niewchłonięta trokserutyna w większości rozkładana jest przez żółć i zostaje wydalona z kałem.

Dawkowanie

Zwykle 1 kropla do worka spojówkowego 3 razy na dobę. Lek przeznaczony do długotrwałej terapii. Sposób podania. Przy stosowaniu kilku leków okulistycznych podawanych miejscowo należy zachować co najmniej 15 min przerwy między zakraplaniem kolejnych leków; maści do oczu stosować jako ostatnie.

Wskazania

Terapia wspomagająca w niedomodze ścian naczyń krwionośnych, występującej np. w retinopatii cukrzycowej i krwawieniach podspojówkowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na trokserutynę lub składniki pomocnicze preparatu.

Środki ostrożności

W przypadku pogorszenia się stanu pacjenta należy ponownie przeanalizować przebieg terapii. Podczas stsowania leku nie zaleca się noszenia miękkich soczewek kontaktowych. Jeśli jednak brak jest przeciwwskazań do ich używania, przed zakropleniem leku soczewki należy zdjąć i zakroplić lek do worka spojówkowego. Soczewki można ponownie założyć po 15 min. Ze względu na możliwość uszkodzenia, należy unikać kontaktu miękkich soczewek z lekiem.

Niepożądane działanie

Rzadko: pieczenie oczu. Bardzo rzadko: objawy nadwrażliwości polegające na reakcjach alergicznych na jeden ze składników leku.

Ciąża i laktacja

Brak danych dotyczących stosowania preparatu w ciąży i podczas karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane interakcje z innymi lekami.

Cena

Posorutin®, cena 100% 23.55 zł

Preparat zawiera substancję: Troxerutin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."