Poldanen®

1 tabl. zawiera 46 mg wyciągu gęstego z kory śliwy afrykańskiej; ekstrahent: chlorek metylenu. Preparat zawiera sacharozę i żółcień pomarańczową (E110).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Poldanen® 30 szt., tabl. powl.

Pygeum africanum

35.12 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat zawierający wyciąg z kory śliwy afrykańskiej. Przyjmuje się, że za działanie farmakologiczne odpowiada kompleks lipidowo-sterolowy, którego głównym składnikiem aktywnym jest β-sitosterol. Działanie tłumaczy się antagonistycznym wpływem sitosterolu na receptory androgenne oraz działaniem regenerującym na komórki nabłonka gruczołu krokowego i gruczołów okołocewkowych. Ponadto kompleks lipidowo-sterolowy korzystnie wpływa na metabolizm tkanki stercza poprzez zahamowanie stymulacji zrębu gruczołowego i hiperplastycznego nabłonka. Mechanizm działania preparatu nie jest jednak do końca poznany.

Dawkowanie

Doustnie. Mężczyźni: 2 tabl. 2 razy dziennie, podczas posiłku, przez co najmniej 4 tygodnie. W razie potrzeby kurację można powtórzyć.

Wskazania

Wspomagająco w zaburzeniach oddawania moczu występujących we wczesnym stadium przerostu gruczołu krokowego – I i II stopień wg Alcena (częstomocz, konieczność oddawania moczu w nocy, utrudnienie oddawania moczu, oddawanie moczu kroplami). Preparat stosuje się wyłącznie u mężczyzn.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na wyciąg z kory śliwy afrykańskiej, na rośliny z rodziny różowatych (Rosaceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Rozpoznany nowotwór gruczołu krokowego.

Środki ostrożności

Stosowanie leku nie zwalnia od stałej konsultacji z urologiem. Preparat nie wpływa na wielkość gruczołu krokowego, łagodzi tylko dolegliwości związane z jego przerostem. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, lub w przypadku stwierdzenia obecności krwi w moczu, nagłego zatrzymania moczu, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Ze względu na zawartość żółcieni pomarańczowej (E 110), preparat może wywołać reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, dlatego zaleca się przyjmowanie preparatu w trakcie posiłku.

Ciąża i laktacja

Nie dotyczy - lek przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono interakcji z innymi lekami.

Cena

Poldanen®, cena 100% 35.12 zł

Preparat zawiera substancję: Pygeum africanum

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."