Polcrom® 2%

1 ml roztworu zawiera 20 mg sodu kromoglikanu. Jedna dawka zawiera 2,8 mg sodu kromoglikanu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Polcrom® 2% but. 15 ml, aerozol do nosa, roztw.

Cromoglycate sodium

18.36 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Mechanizm działania prawdopodobnie polega na stabilizacji błony komórkowej mastocytów i blokowaniu kanału wapniowego, co powoduje zahamowanie uwalniania mediatorów reakcji alergicznej - histaminy i leukotrienów (szczególnie należących do grupy SRS-A). Kromoglikan sodu blokuje zarówno wczesne, jak i późne reakcje alergiczne. Preparat nie wywiera działania przeciwhistaminowego. Po podaniu do nosa wchłania się mniej niż 7% dawki. Lek wiąże się białkami krwi w ok. 60%. T0,5 w osoczu wynosi 80-90 min. Ta frakcja leku wydalana jest w postaci niezmienionej z moczem i żółcią. Pozostała część dawki jest usuwana z nosa lub jest połykana i wydalana z kałem.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli, młodzież i dzieci powyżej 3 lat: 1 dawka do każdego otworu nosowego 4-6 razy na dobę. W sezonowym alergicznym nieżycie nosa należy rozpoczynać stosowanie leku co najmniej tydzień przed narażeniem na kontakt z alergenem i kontynuować przez cały okres narażenia na alergen. Stosowanie kromoglikanu sodu jest leczeniem zapobiegawczym. Preparat należy stosować regularnie.

Wskazania

Zapobiegawczo w leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego nieżytu nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować reakcje uczuleniowe.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: przemijające podrażnienie błony śluzowej nosa, przekrwienie i obrzęk błony śluzowej, kichanie, krwawienie z nosa (rzadko), świszczący oddech, uczucie ucisku w klatce piersiowej, kaszel, zaburzenia smaku, ból głowy, wysypka, reakcje nadwrażliwości (w tym ciężkie reakcje anafilaktyczne).

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Podczas I trymestru stosować szczególnie ostrożnie. Nie wiadomo, czy kromoglikan sodu przenika do mleka kobiecego, jednak jest to mało prawdopodobne. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Nie zaobserwowano niekorzystnego wpływu kromoglikanu sodu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie obserwowano interakcji kromoglikanu sodu z innymi lekami podawanymi do nosa.

Cena

Polcrom® 2%, cena 100% 18.36 zł

Preparat zawiera substancję: Cromoglycate sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."