Płyn nawadniający interwencyjny hipotoniczny

100 ml płynu zawiera 117 mg chlorku sodu, 272 mg octanu sodu, 150 mg chlorku potasu, 135 mg wodorofosforanu potasu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Płyn nawadniający interwencyjny hipotoniczny flakon 500 ml, roztw. do inf.

Potassium chloride,

Sodium chloride,

Potassium hydrophosphate,

Sodium acetate

2.75 zł 2019-04-05

Działanie

Hipotoniczny roztwór elektrolitowy uzupełniający niedobory płynów w odwodnieniu hipertonicznym. Osmolarność płynu jest o około połowę mniejsza od osmolarności osocza, co sprzyja przechodzeniu wody do komórek odwodnionego organizmu. 100 ml dostarcza 4 mmol sodu, 3,56 mmol potasu, 4,01 mmol chloru, 0,77 mmol fosforanów, 2 mmol octanów. Osmolarność wynosi 143 mosmol/l.

Dawkowanie

Dożylnie: zależnie od stanu chorego, zapotrzebowania na płyny, elektrolity oraz ilości traconego płynu, zawsze w oparciu o stężenie elektrolitów we krwi. Zwykle podaje się 1000-3000 ml/dobę. Nie przekraczać szybkości wlewu: dorośli do 10 ml/min, dzieci do 4 ml/min, niemowlęta do 2 ml/min.

Wskazania

Odwodnienie hiperosmotyczne, późny okres leczenia śpiączki cukrzycowej.

Przeciwwskazania

Niewydolność krążenia. Hiperkaliemia. Niewydolność nerek ze skąpomoczem i bezmoczem. Przewodnienie. Nie leczona choroba Addisona. Okresowa dziedziczna adynamia.

Niepożądane działanie

Przewodnienie. Zbyt szybkie podanie może powodować obrzęki obwodowe, obrzęk płuc, obrzęk mózgu, niewydolność krążenia, szczególnie u osób w podeszłym wieku i chorych z zaburzeniami czynności układu krążenia.

Uwagi

Podczas podawania płynu zaleca się kontrolowanie parametrów gospodarki wodno-elektrolitowej (hematokryt, jonogram, diureza).

Interakcje

Możliwe niezgodności farmaceutyczne z podawanymi jednocześnie płynami.

Cena

Płyn nawadniający interwencyjny hipotoniczny, cena 100% 2.75 zł

Preparat zawiera substancję: Potassium chloride, Sodium chloride, Potassium hydrophosphate, Sodium acetate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."