Plantifort®

100 g syropu zawiera 10 g wyciągu z liścia babki lancetowatej, 2,5 g wyciągu z jeżówki. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Plantifort® but. 125 g, syrop

Plantago lanceolata,

Echinacea purpurea

9.85 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat roślinny, przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach. Jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 15 ml 3-5 razy na dobę. Dzieci w wieku powyżej 6 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Terapia powinna trwać nie dłużej niż 7 dni. Jeśli objawy nie ustępują lub nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Pomocniczo w przeziębieniach i stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, a szczególnie na rośliny z rodziny babkowatych (Plantaginaceae) i astrowatych (Asteraceae) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy niedoborem sacharazy-izomaltazy. Preparat zawiera 8% (m/m) etanolu - w 5 ml syropu znajduje się 0,51 g etanolu; w 15 ml syropu znajduje się 1,53 g etanolu. 5 ml syropu zawiera etanol w ilości odpowiadającej około 5,4 ml wina o zawartości 12% (V/V) alkoholu lub około 13 ml piwa o zawartości 5% (V/V) alkoholu. 15 ml syropu zawiera etanol w ilości odpowiadającej około 16,2 ml wina o zawartości 12% (V/V) alkoholu lub około 39 ml piwa o zawartości 5% (V/V) alkoholu. Ze względu na zawartość etanolu, preparat może być szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową, chorobą wątroby lub z padaczką oraz dla kobiet w ciaży i karmiących piersią.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości. U osób z atopią mogą wystąpić nasilone reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie zaleca się stosować w ciąży i podczas karmienia piersią (brak badań i zawartość etanolu).

Uwagi

Z uwagi na zawartość etanolu preparat może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Możliwe interakcje z preparatami o działaniu immunosupresyjnym: cyklosporyną i metotreksatem.

Cena

Plantifort®, cena 100% 9.85 zł

Preparat zawiera substancję: Plantago lanceolata, Echinacea purpurea

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."