PlantagoPharm

100 g leku zawiera 8 g płynnego wyciągu z babki lancetowatej (1:1); ekstrahent: etanol 25% V/V. Preparat zawiera 1,8% m/m etanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
PlantagoPharm but. 200 ml, syrop

Plantago lanceolata

8.26 zł 2019-04-05

Działanie

Tradycyjny lek roślinny, którego skuteczność działania opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci od 3 do 4 lat: 5 ml 3 razy dziennie. Dzieci od 5 do 11 lat: 10 ml 3 razy dziennie. Dzieci powyżej 12 lat oraz dorośli: 10 ml 3 do 4 razy dziennie. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni, należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wskazania

Tradycyjny preparat roślinny stosowany jako środek łagodzący w objawowym leczeniu podrażnienie jamy ustnej i gardła oraz związanego z nim suchego kaszlu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Syrop zawiera 1,8 % etanolu. Dawka 5 ml syropu zawiera maksymalnie 0,11 g etanolu, co odpowiada ok. 1,2 ml wina i ok. 2,8 ml piwa. Stosując dawki jednorazowe 5 lub 10 ml pacjent otrzymuje więcej niż 100 mg etanolu w dawce jednorazowej. Jest to działanie szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć to pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Dawka 5 ml zawiera ok. 3,5 g cukru, co odpowiada 0,29 jednostki chlebowej. Ze względu na zawartość sacharozy, leku nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Nie stosować u dzieci poniżej 3 lat. Jeśli objawy nasilą się, wystąpi duszność, gorączka lub ropna wydzielina, należy skonsultować się z lekarzem.

Ciąża i laktacja

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania leku w ciąży i laktacji, dlatego nie zaleca się stosowania. Nie ustalono wpływu leku na płodność.

Uwagi

Syrop stosowany zgodnie z zalecanym dawkowaniem nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Znacznie przedawkowany może spowodować wykrycie alkoholu w wydychanym powietrzu przez przyrządy mierzące jego poziom.

Cena

PlantagoPharm, cena 100% 8.26 zł

Preparat zawiera substancję: Plantago lanceolata

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."