PiniHelix

100 g syropu zawiera 1,7 g płynnego wyciągu z liści bluszczu (1:1); ekstrahent: etanol 70 % (v/v).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
PiniHelix but. 120 ml, syrop

Hedera helix

21.78 zł 2019-04-05

Działanie

Tradycyjny preparat roślinny przeznaczony do stosowania w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 10 ml (2 łyżeczki do herbaty) 3 razy dziennie. Nie należy przekraczać zalecanych dawek i nie stosować dłużej niż 7 dni. Jeżeli objawy nie ustępują po tygodniu stosowania preparatu należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 12 lat.

Wskazania

Preparat roślinny tradycyjnie stosowany w przeziębieniach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze zawarte w preparacie. Nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, choroby wątroby i nerek, hipokaliemia. Uczulenie na miód lub produkty pszczele oraz na benzoesan sodu, rośliny z rodziny Araliowate (Araliaceae).

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów z nieżytami żołądka oraz z wrzodami. W przypadku odkrztuszania ropnej plwociny, gorączki lub duszności należy zasięgnąć porady lekarza bądź farmaceuty.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje alergiczne (jak pokrzywka, wysypka skórna, duszność), objawy z przewodu pokarmowego (jak wymioty, nudności, biegunka). Bardzo rzadko: przy dłuższym stosowaniu i jednoczesnym przekraczaniu zalecanych dawek mogą pojawić się objawy związane z przyjmowaniem kwasu glicyryzynowego (utrata potasu, zatrzymanie sodu i wody, bóle głowy, nadciśnienie tętnicze, obrzęki, osłabienie mięśni).

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Syrop zawiera maksymalnie 4% (obj.) etanolu w całej butelce, maksymalnie 400 mg na dawkę 10 ml syropu, co odpowiada 8 ml piwa oraz 3,4 ml wina.

Interakcje

W przypadku długotrwałego przekraczania zalecanych dawek może wystąpić niedobór potasu, co nasila działanie glikozydów nasercowych oraz leków antyarytmicznych. Niedobór potasu może być nasilony przy równoczesnym stosowaniu środków moczopędnych pochodnych tiazydu, steroidów kory nadnerczy i preparatów przeczyszczających, zawierających aloinę. Równoczesne zażywanie z lekami przeciwkaszlowymi jak kodeina lub dekstrometorfan nie jest wskazane.

Cena

PiniHelix, cena 100% 21.78 zł

Preparat zawiera substancję: Hedera helix

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."