Pilocarpinum WZF 2%

1 ml roztworu zawiera 20 mg chlorowodorku pilokarpiny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pilocarpinum WZF 2% 2 but. 5 ml, krople do oczu, roztw.

Pilocarpine hydrochloride

8.76 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego zmniejszający ciśnienie wewnątrzgałkowe. Pilokarpina jest alkaloidem o działaniu cholinomimetycznym. Powoduje zwężenie źrenicy i skurcz mięśnia rzęskowego, przez co zmniejsza opór w odpływie cieczy wodnistej w kącie przesączania i ułatwia odpływ cieczy z komory przedniej. Zwężenie źrenicy występuje 15-40 min po podaniu i utrzymuje się 4-8 h. Maksymalne działanie zmniejszające ciśnienie wewnątrzgałkowe występuje po 2-4 h od podania leku i utrzymuje się 12 h. Pilokarpina jest hydrolizowana przez cholinoesterazę i wydalana w moczu w połączeniu z innymi związkami chemicznymi.

Dawkowanie

Dospojówkowo. Dorośli: 1-2 krople co 6-8 h. W stanach nagłych - napad ostrej jaskry z wąskim kątem przesączania: 1 kropla do worka spojówkowego co 5 min do uzyskania zwężenia źrenicy. U dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat leczenie należy rozpoczynać od możliwie najmniejszej dawki i mocy pilokarpiny. W zależności od odpowiedzi klinicznej i tolerancji na lek, dawkę można zwiększać do maksymalnej dawki stosowanej u dorosłych (w postaci kropli do oczu zawierających 2% roztwór pilokarpiny). Sposób podania. Po zakropleniu zalecane jest delikatne zamknięcie powiek i uciśnięcie na 1 min. przewodu nosowo-łzowego w celu zmniejszenia systemowego wchłaniania leku podanego do oka i zmniejszenia ryzyka wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, należy zachować 15-min. odstęp pomiędzy podaniem stosowanych leków.

Wskazania

Jaskra z otwartym kątem przesączania. Jaskra z wąskim kątem przesączania.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Stany, w których zwężenie źrenicy jest niepożądane np.: ostre i przewlekłe zapalenie tęczówki i ciałka rzęskowego, zapalenie rogówki i przedniego odcinka błony naczyniowej oraz niektóre postaci jaskry wtórnej. Stwierdzone odwarstwienie siatkówki lub odwarstwienie siatkówki w wywiadzie lub stany predysponujące do odwarstwienia siatkówki. Okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością serca, astmą oskrzelową, chorobą wrzodową żołądka, nadciśnieniem tętniczym, utrudnieniem oddawania moczu, chorobą Parkinsona, uszkodzeniem rogówki. Opisywano pojedyncze przypadki odwarstwienia siatkówki u pacjentów szczególnie wrażliwych, zwłaszcza z chorobą siatkówki wwywiadzie - przed rozpoczęciem leczenia zaleca się przeprowadzenie badania dna oka. Jednocześnie z podaniem preparatu należy przez minutę uciskać kanaliki łzowe w celu ograniczenia nadmiernego wchłaniania leku i wyeliminowania niepożądanych działań ogólnoustrojowych. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie oczu i przebarwienie soczewek kontaktowych; przed zakropleniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe, można je założyć po upływie co najmniej 15 min po podaniu. Nie należy zakładać miękkich szkieł kontaktowych w okresie stosowania preparatu.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: ból głowy (zwłaszcza u pacjentów młodych, którzy rozpoczęli leczenie), przemijające bóle głowy, objawy podrażnienia rogówki (ból, uczucie kłucia, pieczenia, światłowstręt), przekrwienie spojówek, łzawienie, zaburzenia widzenia przy słabym oświetleniu, zaburzenia akomodacji (krótkowzroczność), odwarstwienie siatkówki (szczególnie u pacjentów z krótkowzrocznością), krwotoki w obrębie ciała szklistego, zmętnienie soczewki (przy długotrwałym stosowaniu), bradykardia, niedociśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli; nadmierne wydzielanie śliny, nudności, wymioty, biegunka, nadmierne wydzielanie potu.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować wyłącznie w przypadku konieczności. Stosowanie pilokarpiny u kobiet karmiących piersią jest przeciwwskazane.

Uwagi

Lek może powodować przemijające niewyraźne widzenie lub inne zaburzenia widzenia, które mogą utrudniać prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn. Stosowanie kropli z pilokarpiną upośledza zdolność adaptacji do ciemności - w czasie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów po zmroku. U pacjentów z jaskrą przewlekłą, leczonych długotrwale pilokarpiną należy regularnie przeprowadzać pomiary ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz pola widzenia.

Interakcje

Pilokarpina działa antagonistycznie w stosunku do leków cholinolitycznych (np. rozszerzających źrenicę).

Cena

Pilocarpinum WZF 2%, cena 100% 8.76 zł

Preparat zawiera substancję: Pilocarpine hydrochloride

Lek refundowany: TAK
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."