Parapasta

1 g pasty zawiera 420 mg paraformaldehydu i 350 mg cynchokainy chlorowodorku.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Parapasta 5 g, pasta

Cinchocaine hydrochloride,

Paraldehyde

46.5 zł 2019-04-05

Działanie

Materiał wykazuje działanie dewitalizujące, mumifikuje miazgę.

Dawkowanie

Na odkrytą miazgę (w punkcie trepanacyjnym) nałożyć około 2-4 mg pasty (kuleczka o średnicy 1,5-2 mm). Bezpośrednio na pastę położyć kuleczkę waty, a następnie bez ucisku szczelny opatrunek tymczasowy (np. cement szkło-jonomerowy). Wkładka powinna pozostać w zębie 10-14 dni. Po 6-8 dniach następuje martwica miazgi, po dalszych 2-6 dniach następuje mumifikacja miazgi.

Wskazania

Materiał stosowany w endodoncji do dewitalizacji miazgi zębowej w nieodwracalnych zapaleniach miazgi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na paraformaldehyd i cynchokainę, jak również na inne środki znieczulenia miejscowego o budowie amidowej lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Możliwość biologicznego leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej wyklucza celowość stosowania leku. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Niepożądane działanie

Może wystąpić umiarkowany ból po założeniu pasty. Rzadko występuje nadwrażliwość na paraformaldehyd.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych dotyczących stosowania bezarsenowych past dewitalizacyjnych u kobiet w ciąży, nie należy stosować w ciąży. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania leku do mleka ludzkiego.

Uwagi

Materiał należy stosować wyłącznie w przypadku braku możliwości leczenia stanów zapalnych miazgi metodą amputacji i ekstyrpacji przyżyciowej.

Cena

Parapasta, cena 100% 46.5 zł

Preparat zawiera substancję: Cinchocaine hydrochloride, Paraldehyde

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."