Paracetamol APTEO MED

1 tabl. zawiera 500 mg paracetamolu. Preparat zawiera sorbitol (170 mg/tabletkę).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Paracetamol APTEO MED 50 szt., tabl.

Paracetamol

6.47 zł 2019-04-05

Działanie

Lek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zmniejsza wrażliwość receptorów bólowych na działanie takich mediatorów, jak kininy i serotonina, co powoduje podwyższenie progu bólowego. Działanie to wynika głównie z hamowania syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym. Paracetamol nie działa przeciwzapalnie, nie uszkadza błony śluzowej żołądka, nie hamuje krzepnięcia ani agregacji płytek krwi, nie wywołuje innych działań niepożądanych typowych dla NLPZ. Po podaniu doustnym jest prawie całkowicie wchłaniany z przewodu pokarmowego, poprzez bierną dyfuzję. Stężenie maksymalne we krwi występuje w ciągu 0,5 - 1 h. Paracetamol wiąże się w 15 - 20% z białkami osocza krwi. Metabolizowany jest w wątrobie. Wydalany jest w 100% przez nerki, z tego w około 5% w postaci niezmienionej. T0,5 wynosi 1,5 - 2,5 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat (o masie ciała > 50 kg): 500 – 1000 mg (1 lub 2 tabl.), w razie konieczności można powtarzać co 4 h, do 4 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa: przy stosowaniu krótkotrwałym (do 3 dni) – 4000 mg (8 tabl.) na dobę w dawkach podzielonych; przy stosowaniu długotrwałym (do 10 dni) – 2500 mg (5 tabl.) na dobę w dawkach podzielonych. Odstęp między kolejnymi dawkami powinien wynosić co najmniej 4 h. Bez konsultacji z lekarzem nie należy stosować dłużej niż 3-5 dni. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę leku lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.

Wskazania

Bóle różnego pochodzenia, m.in: bóle głowy (także migrenowe), stawowe, mięśniowe, miesiączkowe oraz występujące po urazach i zabiegach chirurgicznych oraz stomatologicznych. Gorączka np. w stanach grypopodobnych i przeziębieniach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Choroba alkoholowa.

Środki ostrożności

Lek zawiera paracetamol. Ze względu na ryzyko przedawkowania należy sprawdzić, czy inne przyjmowane leki nie zawierają paracetamolu. Nie stosować dawek większych niż zalecane, nie częściej niż co 4 h ani dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji z lekarzem. W razie przedawkowania natychmiast skontaktować się z lekarzem, nawet jeśli nie wystąpiły żadne objawy, ponieważ może dojść do zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby. Lek należy ostrożnie stosować u osób z niewydolnością wątroby lub nerek, a także u pacjentów z niedoborem G-6-PD i niedokrwistością hemolityczną. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby istnieje u osób regularnie pijących alkohol. W okresie stosowania paracetamolu nie pić napojów alkoholowych. Ze względu na zawartość sorbitolu, leku nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: wymioty, biegunka. Rzadko: pokrzywka, rumień, zapalenie skóry. Bardzo rzadko: zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość), leukocytów (leukopenia, agranulocytoza), powiększenie wątroby.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią lek stosować tylko w razie zdecydowanej konieczności.

Interakcje

Niesteroidowe leki przeciwzapalne: ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek, w razie długotrwałego stosowania. Ryfampicyna, preparaty przeciwpadaczkowe, barbiturany: zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby. Chloramfenikol: wydłużenie okresu półtrwania chloramfenikolu, zwiększenie jego toksyczności. Inhibitory MAO: ryzyko wystąpienia stanu pobudzenia i gorączki. Preparaty wzmagające perystaltykę przewodu pokarmowego: przyspieszenie wchłaniania paracetamolu. Preparaty hamujące perystaltykę przewodu pokarmowego: opóźnienie wchłaniania paracetamolu. Preparaty przeciwzakrzepowe z grupy kumaryny: nasilenie ich działania oraz ryzyko wystąpienia krwawień. Zydowudyna: nasilenie toksycznego działania zydowudyny na szpik kostny. U osób nadużywających alkoholu może wystąpić zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby.

Cena

Paracetamol APTEO MED , cena 100% 6.47 zł

Preparat zawiera substancję: Paracetamol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."