Papaverinum hydrochloricum WZF
1 ml roztworu zawiera 20 mg chlorowodorku papaweryny. Preparat zawiera alkohol benzylowy.
- Działanie
- Dawkowanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Niepożądane działanie
- Ciąża i laktacja
- Uwagi
- Interakcje
- Cena
Nazwa | Zawartość opakowania | Substancja czynna | Cena 100% | Ost. modyfikacja |
Papaverinum hydrochloricum WZF | 10 amp. 2 ml, roztw. do wstrz. |
Papaverine hydrochloride |
18.17 zł | 2019-04-05 |
Działanie
Papaweryna należy do izochinolinowych alkaloidów opium. W przeciwieństwie do pochodnych fenantrenowych nie działa przeciwbólowo i nie powoduje uzależnienia. Rozkurcza mięśnie gładkie poprzez bezpośredni wpływ na komórki mięśniowe. Jej działanie spazmolityczne wykorzystywane jest w celu likwidowania stanów spastycznych mięśni gładkich w obrębie jamy brzusznej. W bardziej nasilonych stanach skurczowych jest stosowana w połączeniu z cholinolitykami i lekami przeciwbólowymi. Papaweryna wiąże się z białkami w około 90%. Jest metabolizowana w wątrobie, wydalana z moczem w postaci nieczynnych metabolitów. T0,5 wynosi 0,5-2 h (średnio 1,6 h).
Dawkowanie
Dorośli: domięśniowo lub podskórnie, bez rozcieńczenia 40-120 mg (2-6 ml). W razie konieczności dawka może być powtórzona po 3 h, maksymalnie 4 razy na dobę. Z uwagi na brak odpowiednich danych klinicznych, preparatu nie należy stosować u dzieci.
Wskazania
Stany spastyczne mięśni gładkich: przewodu pokarmowego - kolka żółciowa, stany skurczowe dróg żółciowych, kolka jelitowa; dróg moczowych - kolka nerkowa, bolesne parcie na mocz.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zaburzenia przewodnictwa w mięśniu sercowym.
Środki ostrożności
Szczególną ostrożność należy zachować u pacjentów z jaskrą, zaburzeniami czynności wątroby, dławicą piersiową, po niedawno przebytym zawale mięśnia sercowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy. Nie podawać wcześniakom lub noworodkom. Lek może powodować zatrucia i reakcje anafilaktoidalne u niemowląt i dzieci do 3 lat.
Niepożądane działanie
Rumień twarzy, ból głowy, zawroty głowy, dyskomfort w jamie brzusznej, zaparcia, biegunka, złe samopoczucie, brak łaknienia, nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność, niedociśnienie tetnicze, zaburzenia oddychania. Ból w miejscu wstrzyknięcia. W przypadku nadwrażliwości ze strony wątroby tj.: żółtaczka, eozynofilia, podwyższenie wartości testów wątrobowych, lek należy odstawić.
Ciąża i laktacja
Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Z powodu braku danych o przenikaniu leku do mleka kobiecego, podczas stosowania papaweryny w okresie karmienia piersią konieczne jest zachowanie ostrożności.
Uwagi
Należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, gdyż lek może powodować zawroty głowy lub senność.
Interakcje
Papaweryna osłabia działanie lewodopy.
Cena
Papaverinum hydrochloricum WZF, cena 100% 18.17 zł
Preparat zawiera substancję: Papaverine hydrochloride

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."