Oxycort®

1 g maści zawiera 30 mg oksytetracykliny (w postaci chlorowodorku oksytetracykliny) oraz 10 mg octanu hydrokortyzonu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oxycort® tuba 10 g, maść

Hydrocortisone acetate,

Oxytetracycline

22.0 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat zawierający hydrokortyzonu octanu - kortykosteroid do stosowania miejscowego o słabym działaniu oraz oksytetracyklinę - antybiotyk z grupy tetracyklin. Hydrokortyzon działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne. Mechanizm działania oksytetracykliny polega na hamowaniu syntezy białek drobnoustrojów. Oksytetracyklina działa na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Cienką warstwą maści nakłada się nie częściej niż 1-2 razy w ciągu doby na chorobowo zmienioną powierzchnię skóry. Nie należy stosować pod opatrunkiem okluzyjnym. Leczenia nie należy prowadzić bez przerwy dłużej niż 7-14 dni. Na skórę twarzy nie stosować dłużej niż 7 dni. W ciągu jednego tygodnia można zużyć nie więcej niż 1 tubę (10 g) maści. Nie należy stosować maści u dzieci i młodzieży.

Wskazania

Powikłane zakażeniem bakteryjnym choroby skóry: dermatozy o podłożu alergicznym; różne postacie wyprysku; świerzbiączka; kontaktowe i łojotokowe zapalenie skóry; zadawnione zmiany łuszczycowe. Maść stosowana jest na łuszczące się i suche zmiany.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wirusowe (np. ospa wietrzna, opryszczka zwykła), grzybicze lub bakteryjne zakażenia skóry (np. zmiany gruźlicze). Trądzik zwykły i różowaty. Zapalenie skóry dookoła ust (dermatitis perioralis). Nie stosować po szczepieniach ochronnych, w przypadku stanów przedrakowych i nowotworów skóry oraz na uszkodzoną skórę i rany. Nie stosować u dzieci.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Nie stosować wokół oczu, ze względu na ryzyko wystąpienia jaskry lub zaćmy. Na skórę twarzy oraz na skórę pach i pachwin stosować tylko w przypadkach bezwzględnie koniecznych, ze względu na zwiększone wchłanianie przez delikatną skóro i większe ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych (teleangiektazji, dermatitis perioralis), nawet po krótkim stosowaniu. Ostrożnie stosować w już istniejących stanach zanikowych tkanki podskórnej zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Należy unikać stosowania preparatu długotrwale lub na dużą powierzchnię ciała, oraz nie należy stosować pod opatrunkami okluzyjnymi, gdyż może dojść do zaniku naskórka, rozstępów i nadkażeń. Mogą także wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów, włącznie z zahamowaniem czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej (m.in. objawy zespołu Cushinga, glikozuria, hiperglikemia). Ze względu na zawartość kortykosteroidu, szczególnie ostrożnie należy stosować lek u pacjentów z łuszczycą. Długotrwałe miejscowe stosowanie może powodować rozwój grzybów i bakterii opornych na antybiotyk zawarty w maści. Jeżeli objawy zakażenia nasilą się lub nie ustąpią, należy przerwać stosowanie preparatu i zastosować odpowiednie leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Zaburzenia widzenia mogą wystąpić w wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów.Jeśli po 7 dniach stosowania nie ma poprawy, należy zaprzestać stosowania preparatu, gdyż hydrokortyzon może maskować objawy rozszerzającego się zakażenia.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: nieostre widzenie, podrażnienie w miejscu podania. Octan hydrokortyzonu może powodować: pieczenie, świąd, nadmierne wysuszenie, zmiany zanikowe skóry, zapalenie skóry wokół ust, macerację skóry, zmiany trądzikopodobne, rozstępy, potówki, wysypkę, nadmierne owłosienie, odbarwienie skóry, wtórne zakażenia skórne i zapalenie mieszków włosowych. Przy długotrwałym stosowaniu na skórę twarzy: zaniki skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Oksytetracyklina zawarta w preparacie może powodować: reakcje alergiczne i (lub) namnażanie drożdżaków lub opornych szczepów bakterii. Podczas stosowania preparatu długotrwale i (lub) na dużych powierzchniach skóry, octan hydrokortyzonu może wchłaniać się do krwi i wywoływać ogólnoustrojowe objawy niepożądane charakterystyczne dla kortykosteroidów: zahamowanie czynności nadnerczy; występują one przede wszystkim w przypadku stosowania leku w miejscach, takich jak fałdy skórne, pachwiny, pod opatrunkiem okluzyjnym lub w przypadku stosowania u dzieci. 

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie badano wpływu na płodność octanu hydrokortyzonu, natomiast wykazano wpływ na płodność innych kortykosteroidów.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie stwierdzono interakcji podczas miejscowego stosowania preparatu. Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania dwóch lub więcej preparatów, ponieważ może to wpływać na stężenia substancji czynnych w miejscu aplikacji lub spowodować zaczerwienienie skóry.

Cena

Oxycort®, cena 100% 22.0 zł

Preparat zawiera substancję: Hydrocortisone acetate, Oxytetracycline

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."