Oxycort A

1 g maści do oczu zawiera 10 mg oksytetracykliny (w postaci chlorowodorku oksytetracykliny) oraz 10 mg octanu hydrokortyzonu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oxycort A tuba 3 g, maść do oczu

Hydrocortisone acetate,

Oxytetracycline

32.72 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat zawierający hydrokortyzonu octanu - glikokortykosteroid do stosowania miejscowego o działaniu przeciwzapalnym, przeciwwysiękowym i przeciwświądowym oraz oksytetracyklinę - antybiotyk z grupy tetracyklin. Oksytetracyklina wykazuje działanie bakteriostatyczne wobec bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich a także bakterii atypowych (Chlamydia spp. i Mycoplasma spp.). Drobnoustroje oporne na działanie oksytetracykliny to Proteus spp., Pseudomonas spp.

Dawkowanie

Niewielką ilość maści wyciskać bezpośrednio z tuby 1-3 razy na dobę do worka spojówkowego lub na brzegi powiek. W przypadku stanów zapalnych ucha zewnętrznego, lek może być także stosowany miejscowo do ucha. W czasie stosowania maści należy uważać by nie dotykać końcówką tuby do oka, powieki ani żadnej innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości tuby.

Wskazania

Ostre i przewlekłe zakażenia bakteryjne brzegów powiek. Stany zapalne twardówki i tęczówki. Laryngolog może zalecić zastosowanie maści w stanach zapalnych ucha zewnętrznego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne, tetracykliny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostre zapalenie spojówek, jaskra pierwotna, schorzenia rogówki połączone z ubytkami nabłonka. Choroby wirusowe (opryszczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie rogówki). Choroby wywołane grzybami lub prątkami gruźlicy.

Środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może prowadzić do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego i zaćmy podtorebkowej, dlatego po około 10 dniach leczenia należy skontrolować ciśnienie w gałce ocznej oraz przezierność soczewki. Długotrwałe miejscowe stosowanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju grzybów i bakterii (Pseudomonas sp., Proteus spp.) opornych na antybiotyk zawarty w maści.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: przemijające pieczenie w okolicy oka, łzawienie, zaczerwienienie spojówki oraz niewyraźne widzenie, które może się utrzymywać przez kilka minut po aplikacji maści. Przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek może wystąpić wtórne zakażenie grzybami. Może też wystąpić podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co w wyjątkowych przypadkach prowadzi do jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego i zaćmy podtorebkowej.

Ciąża i laktacja

Lek stosować ostrożnie w ciąży i okresie karmienia piersią, wyłącznie po dokonaniu starannej oceny stosunku korzyści dla matki do ryzyka dla płodu/dziecka. Przepisując lek należy rozważyć zalecenie zaprzestania karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednio po podaniu preparatu może nastąpić chwilowe zaburzenie widzenia, dlatego należy poinstruować pacjentów, aby do momentu całkowitego ustąpienia tych objawów nie prowadzili pojazdów ani obsługiwali maszyn.

Interakcje

Nie stwierdzono interakcji podczas miejscowego stosowaniu preparatu. Jeśli preparat jest stosowany jednocześnie z innymi maściami lub kroplami do oczu, należy zachować co najmniej 15-min odstęp pomiędzy podaniem stosowanych leków. Maści do oczu powinny być zawsze zastosowane jako ostatnie. Spodziewane jest, że jednoczesne podawanie inhibitorów CYP3A, w tym preparatów zawierających kobicystat, zwiększy ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać łączenia leków, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem glikokortykosteroidów; w takim przypadku pacjenta należy obserwowaćw celu wykrycia ogólnoustrojowych działań glikokortykosteroidów.

Cena

Oxycort A, cena 100% 32.72 zł

Preparat zawiera substancję: Hydrocortisone acetate, Oxytetracycline

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."