Otrivin Katar i Zatoki

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Otrivin Katar i Zatoki but. 10 ml, aerozol do nosa, roztw.

Xylometazoline hydrochloride

2019-04-05

Działanie

Sympatykomimetyk do stosowania miejscowego. Ksylometazolina jest sympatykomimetykiem działającym na receptory α-adrenergiczne w błonie śluzowej nosa. Podana donosowo powoduje zwężenie naczyń krwionośnych prowadząc do zmniejszenia przekrwienia błony śluzowej nosa oraz sąsiadującej części gardła. Zmniejszenie przekrwienia błony śluzowej nosa umożliwia łatwiejsze oddychanie pacjentom, u których występuje uczucie zatkania nosa. Działanie leku rozpoczyna się w ciągu 2 minut po podaniu i utrzymuje się do 12 h. Preparat nie zaburza czynności rzęsek. Po donosowym podaniu ksylometazoliny jej stężenie w osoczu było bardzo małe i znajdowało się blisko granicy wykrywalności.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 1 dawka aerozolu do każdego otworu nosowego 3 razy na dobę. Nie należy stosować więcej niż 3 razy na dobę. Zaleca się, aby ostatnią dawkę leku przyjąć bezpośrednio przed pójściem spać. Dzieci w wieku poniżej 12 lat: nie należy stosować. Sposób podawania. Przed pierwszym użyciem należy 4 razy nacisnąć pompkę. Pompka będzie gotowa do dalszego używania przez cały zalecany okres stosowania. W przypadku, gdy po pełnym naciśnięciu pompki aerozol nie zostanie rozpylony lub kiedy lek nie był używany przez okres dłuższy niż 6 dni, należy ponownie przygotować pompkę poprzez 4 krotne naciśnięcie. Nie należy rozpylać w kierunku oczu. Przed użyciem należy: oczyścić nos; trzymając butelkę pionowo, kciukiem podtrzymując dno butelki, umieścić końcówkę między dwoma palcami; pochylić głowę do przodu i umieścić końcówkę w otworze nosowym; nacisnąć pompkę i jednocześnie wciągnąć nosem powietrze; powtórzyć czynności podczas podawania leku do drugiego otworu nosowego; po użyciu oczyścić i osuszyć końcówkę dozownika oraz nałożyć nasadkę ochronną. Preparatu nie należy stosować dłużej niż przez 10 kolejnych dni. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku

Wskazania

Nadmierne przekrwienie błony śluzowej nosa występujące w przebiegu przeziębienia, kataru siennego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok. Preparat ułatwia odpływ wydzieliny z zapalnie zmienionych zatok przynosowych. Dzięki zmniejszaniu przekrwienia błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej może być stosowany wspomagająco w zapaleniu ucha środkowego. Lek ułatwia wziernikowanie nosa. Preparat przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorowodorek ksylometazoliny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u pacjentów po zabiegu przezklinowego usunięcia przysadki i po zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Wysychające zapalenie błony śluzowej nosa lub zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa.

Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z nadwrażliwością na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, zawrotami głowy, drżeniem, zaburzeniami rytmu serca i podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Należy stosować ostrożnie u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia; u pacjentów z nadczynnością tarczycy, cukrzycą, guzem chromochłonnym; u pacjentów z rozrostem gruczołu krokowego; u pacjentów stosujących inhibitory monoaminooksydazy (IMAO) obecnie lub w ciągu ostatnich 2 tyg. Leku nie należy stosować dłużej niż przez 10 kolejnych dni; dłuższe lub zbyt częste stosowanie może spowodować nawrót objawów i (lub) zanik błony śluzowej. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, zwłaszcza u dzieci oraz osób w podeszłym wieku. Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, suchość błony śluzowej nosa, uczucie dyskomfortu w nosie, nudności, pieczenie w miejscu podania. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd), przemijające zaburzenia widzenia, nieregularne bicie serca, zwiększona częstość bicia serca.

Ciąża i laktacja

Ze względu na potencjalne, ogólnoustrojowe działanie obkurczające naczynia, należy zachować ostrożność i nie stosować preparatu w czasie ciąży. Nie wiadomo, czy ksylometazolina przenika do mleka kobiecego, należy zachować ostrożność w przypadku zalecania leku karmiącym piersią. W okresie karmienia piersią preparat należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem. Ze względu na bardzo niewielką ekspozycję ogólnoustrojową na chlorowodorek ksylometazoliny, jego wpływ na płodność jest bardzo mało prawdopodobny.

Uwagi

Preparat stosowany w zalecanych dawkach nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ksylometazolina może nasilać działanie inhibitorów monoaminooksydazy i może wywoływać przełom nadciśnieniowy. Nie zaleca się stosowania ksylometazoliny u pacjentów, którzy przyjmują obecnie inhibitory IMAO lub przyjmowali takie leki w ciągu ostatnich 2 tyg. Stosowanie trój- lub czteropierścieniowych leków przeciwdepresyjnych jednocześnie z lekami sympatykomimetycznymi może prowadzić do zwiększenia działania ksylometazoliny; stosowanie łączne nie jest zalecane.

Preparat zawiera substancję: Xylometazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."