Opokan-keto

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Opokan-keto tuba 100 g, żel

Ketoprofen

18.5 zł 2019-04-05

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego, pochodna kwasu propionowego. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Po zastosowaniu miejscowym stężenie leku w tkankach w okolicy miejsca podania (błona maziowa, torebka stawowa, tkanka wewnątrztorebkowa, tkanka tłuszczowa) jest podobne jak po podaniu doustnym, natomiast stężenie w osoczu jest ok. 60-krotnie mniejsze. Ketoprofen metabolizowany jest w wątrobie i wydalany głównie z moczem w postaci nieaktywnych metabolitów. Średni T0,5 po wielokrotnym użyciu wynosi 17 h, a dostępność biologiczna ok. 5%.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież powyżej 15 lat: niewielką ilość żelu nanosić na skórę w obrębie bolesnego miejsca delikatnie wmasowując w skórę. Stosować 2-3 razy na dobę. Skóra w miejscu nanoszenia żelu powinna być nieuszkodzona. Ilość użytego żelu zależy od powierzchni bolącego miejsca. Dobowa dawka nie powinna przekraczać 15 g (7,5 g odpowiada ok. 14 cm żelu). Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 7 dni. Po każdorazowym zastosowaniu należy dokładnie umyć ręce. Podczas długotrwałego stosowania zaleca się używanie rękawiczek ochronnych. Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania ketoprofenu u dzieci poniżej 15 lat nie zostały ustalone.

Wskazania

Bóle pourazowe mięśni i stawów. Zapalenia mięśni i ścięgien. Bóle reumatyczne. Pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów obwodowych.

Przeciwwskazania

Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy, inne NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zranienia lub zapalenie skóry (wyprysk, trądzik, otwarte rany). Znane reakcje nadwrażliwości, takie jak objawy astmy, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego lub innych NLPZ, fenofibratu, kwasu acetylosalicylowego. Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu lub filtrów UV lub perfum. Należy unikać bezpośredniego światła słonecznego, nawet wówczas, gdy niebo jest zachmurzone, a także promieni UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tyg. po zaprzestaniu stosowania preparatu. Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 15 lat. III trymestr ciąży.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością krążenia, zaburzeniami czynności wątroby lub nerek (ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych). Preparatu nie należy stosować pod opatrunki okluzyjne, w okolicy oczu bądź na oczy oraz na błony śluzowe. Istnieje możliwość wystąpienia poważnych skórnych reakcji alergicznych po ekspozycji leczonego obszaru skóry na światło słoneczne oraz po jednoczesnym stosowaniu z oktokrylenem (czynnikiem ochronnym przed światłem słonecznym obecnym w wielu kosmetykach). Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku wystąpienia jakichkolwiek reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu produktów zawierających oktokrylen. Podczas leczenia i 2 tyg. po zakończeniu leczenia należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (także solarium); zalecane jest chronienie leczonych obszarów skóry poprzez noszenie odzieży, aby uniknąć ryzyka wystąpienia nadwrażliwości na światło słoneczne. Zalecana długość leczenia nie powinna zostać przekroczona ze względu na ryzyko rozwijania się kontaktowego zapalenia skóry i reakcje nadwrażliwości. U pacjentów z astmą oraz przewlekłym zapaleniem błony śluzowej nosa, przewlekłym zapaleniem zatok i (lub) polipami nosa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na aspirynę i (lub) leki z grupy NLPZ jest wyższe niż u reszty populacji.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: miejscowe reakcje skórne takie jak: rumień, świąd, wyprysk, uczucie pieczenia. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, nadwrażliwość na światło, pokrzywka, ciężkie reakcje skórne takie jak: wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty (które mogą rozprzestrzeniać się lub być uogólnione). Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, nasilenie przewlekłej niewydolności nerek. Częstość nieznana: wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy, reakcje anafilaktyczne, napad astmy oskrzelowej u pacjentów z alergią na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ. Podczas długotrwałego stosowania preparatu bądź jego dużych ilości, w indywidualnych przypadkach mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania niepożądane charakterystyczne dla NLPZ.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania preparatu w I i II trymestrze ciąży. Stosowanie ketoprofenu w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Wszystkie inhibitory syntezy prostaglandyn (w tym ketoprofen) stosowane w III trymestrze ciąży mogą być przyczyną toksycznego działania na serce, układ oddechowy i czynność nerek płodu. Podawane pod koniec ciąży mogą spowodować u matki i noworodka wydłużenie czasu krwawienia. NLPZ mogą również opóźnić poród. Nie zaleca się stosowania leku u kobiet w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Nie opisano wpływu ketoprofenu stosowanego miejscowo na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ketoprofen stosowany miejscowo wchłania się nieznacznie, z tego względu występowanie interakcji z innymi lekami jest mało prawdopodobne. Poważne interakcje odnotowano po zastosowaniu dużej dawki metotreksatu z NLPZ w tym ketoprofenu po podaniu przez drogi systemowe. W badaniach nieklinicznych zaobserwowano interakcję pomiędzy ketoprofenem a prednizolonem - równoczesne przyjmowanie obu leków może powodować poważne działania niepożądane w tym uszkodzenie nerek, zaburzenia w morfologii krwi oraz uszkodzenie układu pokarmowego.

Cena

Opokan-keto, cena 100% 18.5 zł

Preparat zawiera substancję: Ketoprofen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."