Opokan Actigel

1 g żelu zawiera 100 mg naproksenu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Opokan Actigel tuba 50 g, żel

Naproxen

6.99 zł 2019-04-05

Działanie

Lek z grupy NLPZ do stosowania miejscowego. Naproksen działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo poprzez wpływ na układ enzymatyczny cyklooksygenazy, hamowanie biosyntezy i transportu prostaglandyn, hamowanie aktywności lizosomów i stabilizację błon lizosomalnych. Wpływa hamująco na interleukinę-1, normalizuje wytwarzanie glikozaminoglikanu, niszczy wolne rodniki. Zmniejsza agregację płytek krwi. Naproksen zastosowany miejscowo przenika przez skórę; wchłanianie jest zwiększone dzięki zawartości substancji pomocniczej - DMSO (dimetylosulfotlenek).

Dawkowanie

Miejscowo. Niewielką ilość żelu (około 5 cm wyciśniętego paska) należy nakładać na bolące miejsca 4-5 razy na dobę, delikatnie wcierając aż do całkowitego wchłonięcia żelu. 5 cm wyciśniętego paska (słupka) żelu zawiera średnio 100 mg naproksenu. Żel należy nakładać na oczyszczoną suchą skórę. Po każdym nałożeniu żelu należy dokładnie umyć ręce. Preparatu nie należy stosować dłużej niż 7 dni bez porozumienia z lekarzem. Maksymalna dawka dobowa naproksenu podawana miejscowo wynosi 500 mg (około 25 cm wyciśniętego paska żelu). 

Wskazania

Bóle pourazowe mięśni i stawów (skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia), bóle kręgosłupa, bóle w chorobie zwyrodnieniowej stawów i w reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i salicylany. Nie należy stosować na uszkodzoną skórę (skaleczenia, otwarte, sączące rany, wypryski). Dzieci poniżej 3 lat. III trymestr ciąży.

Środki ostrożności

Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Nie stosować pod opatrunki okluzyjne. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej lub zmian skórnych preparat należy odstawić i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Preparatu nie należy stosować długotrwale, na dużą powierzchnię skóry ze względu na możliwość wchłonięcia naproksenu do krwi i ryzyko wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, charakterystycznych dla leków z grupy NLPZ. Z uwagi na możliwość wchłonięcia naproksenu do krwi i ogólnego jego działania należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością wątroby i (lub) nerek, chorobą wrzodową żołądka i (lub) dwunastnicy, zaburzeniami krzepnięcia krwi, skrajną niewydolnością krążenia oraz u pacjentów w podeszłym wieku. Podczas leczenia oraz 2 tygodnie po zakończeniu leczenia należy unikać bezpośredniego światła słonecznego (również solarium). Ze względu na zawartość glikolu propylenowego, preparat może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: świąd, wysypka, pokrzywka, pieczenie, zaczerwienienie skóry, nadwrażliwość na światło słoneczne, ciężkie reakcje uczuleniowe (takie jak: trudności w oddychaniu, napady kaszlu, obrzęk twarzy, duszność). Mogą wystąpić: kołatanie serca, zaburzenia żołądka i jelit (nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, zgaga, bóle brzucha), zaostrzenie choroby wrzodowej żołądka i (lub) dwunastnicy, żółtaczkę, zaburzenia czynności nerek, bóle i zawroty głowy, osłabienie koncentracji, bezsenność, szumy uszne, zaburzenia widzenia.

Ciąża i laktacja

W I i II trymestrze ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Stosowanie w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Nie należy stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Naproksen może zmieniać wartości wskaźników czynności kory nadnerczy oraz zwiększać wartości kwasu 5-hydroksyindolooctowego, metabolitu serotoniny.

Interakcje

Dotychczas nie stwierdzono interakcji naproksenu stosowanego miejscowo na skórę z innymi lekami. W przypadku długotrwałego stosowania na dużą powierzchnię skóry: równoczesne stosowanie miejscowe innych preparatów może doprowadzić do wystąpienia skumulowanego działania drażniącego, nie należy stosować dwóch preparatów w to samo miejsce równocześnie; lek stosowany miejscowo może wchłaniać się do krwi i reagować z lekami podawanymi doustnie lub parenteralnie. Po podaniu doustnym naproksen może nasilać: działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, sulfonamidów, doustnych leków przeciwcukrzycowych (pochodnych sulfonylomocznika), kwasu acetylosalicylowego i innych NLPZ; niepożądane działania innych NLPZ, alkoholu, fenytoiny, pochodnych kwasu walproinowego (leki przeciwdrgawkowe), hydantoiny, metotreksatu, soli litu, digoksyny, aminoglikozydów; probenecyd zmniejsza wydalanie naproksenu przez nerki, przez co zwiększa jego stężenie we krwi; naproksen może zmniejszać skuteczność leków hipotensyjnych i leków moczopędnych (np. furosemid) oraz zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń elektrolitowych.

Cena

Opokan Actigel, cena 100% 6.99 zł

Preparat zawiera substancję: Naproxen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."