Olfen® hydrożel

1g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Olfen® hydrożel tuba 100 g, żel

Diclofenac sodium

18.38 zł 2019-04-05

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) - pochodna kwasu fenylooctowego, do stosowania miejscowego. Istotnym mechanizmem działania diklofenaku jest hamowanie biosyntezy prostaglandyn. W stanach zapalnych pochodzenia reumatycznego lub urazowego, lek zmniejsza ból i obrzęk. Po zastosowaniu miejscowym na stawy kolanowe i rąk można oznaczyć stężenie diklofenaku we krwi, błonie maziowej i w płynie maziówkowym. Maksymalne stężenie we krwi jest około 100 razy mniejsze niż stężenie osiągane po podaniu doustnym. Po podaniu miejscowym, mechanizm metabolizmu i kinetyki eliminacji diklofenaku odpowiada obserwowanemu po podaniu doustnym.

Dawkowanie

Miejscowo. Dorośli i młodzież >14 lat: delikatnie rozsmarowywać żel na skórze (nie wcierać) 3 lub 4 razy na dobę. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo, np. 2-4 g żelu (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni około 400-800 cm2. Dzieci brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania żelu u dzieci w tej grupie wiekowej. W leczeniu nadwerężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej u osób dorosłych i młodzieży >14 lat, w przypadku stosowania leku bez konsultacji lekarskiej, nie stosować dłużej niż przez 14 dni. W leczeniu bólu związanego z chorobą zwyrodnieniową stawów u osób dorosłych (>18 lat), w przypadku stosowania leku bez konsultacji lekarskiej, nie stosować dłużej niż przez 21 dni. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych.

Wskazania

Miejscowe leczenie: pourazowych stanów zapalnych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów (np. powstałych wskutek skręceń, nadwerężeń lub stłuczeń), bólu pleców oraz ograniczonych stanów zapalnych tkanek miękkich, takich jak: zapalenie ścięgien, łokieć tenisisty, zapalenie torebki stawowej, zapalenie okołostawowe, u dorosłych i młodzieży w wieku >14 lat. Miejscowe leczenie ograniczonych i łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów u dorosłych (>18 lat).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Napady astmy, pokrzywka lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa występujące po podaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Dzieci i młodzież <14 lat. III trymestr ciąży.

Środki ostrożności

Podczas stosowania długotrwałego lub stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry, nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Żel należy stosować wyłącznie na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jama ustna). W przypadku pojawienia się wysypki po nałożeniu żelu, należy zaprzestać stosowania prepartu. Żel może być stosowany jednocześnie z nieokluzyjnymi bandażami, ale nie należy stosować go z nieprzepuszczającymi powietrza opatrunkami okluzyjnymi.

Niepożądane działanie

Często: wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry), świąd. Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, reakcje nadwrażliwości, w tym nadwrażliwość na światło, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, astma.

Ciąża i laktacja

Stopień ekspozycji ogólnoustrojowej diklofenaku po zastosowaniu na skórę jest mniejszy niż po podaniu doustnym. W oparciu o doświadczenia dotyczące stosowania NLPZ i ich działanie ogólnoustrojowe zaleca się uwzględnić poniższe informacje. Nie stosować diklofenaku w I i II trymestrze ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne (istnieje zwiększone ryzyko poronienia, wad serca i wytrzewienia po zastosowaniu inhibitorów syntezy prostaglandyn we wczesnej ciąży; całkowite ryzyko wystąpienia sercowo-naczyniowych wad rozwojowych zwiększa się z poniżej 1% do około 1,5%; ryzyko zwiększa się wraz z dawką i czasem trwania leczenia). W przypadku stosowania diklofenaku u kobiet planujących ciążę oraz w I i II trymestrze ciąży, podawane dawki powinny być możliwie jak najmniejsze, a czas trwania leczenia możliwie najkrótszy. Stosowanie diklofenaku jest przeciwwskazane w III trymestrze ciąży. Inhibitory prostaglandyn stosowane w czasie III trymestru mogą spowodować: u płodu - nadciśnienie płucne z przedwczesnym zamknięciem przewodu tętniczego Botalla oraz zaburzenia czynności nerek, które może prowadzić do rozwoju niewydolności nerek z małowodziem; u matki i noworodka - mogą wydłużać czas krwawienia, działać antyagregacyjnie; u matki - mogą hamować kurczliwość macicy powodujące wydłużenie porodu. Podobnie jak inne NLPZ, diklofenak przenika do mleka kobiet karmiących piersią w niewielkich ilościach. Mimo to stosowanie żelu w dawkach terapeutycznych nie wywiera wpływu na karmione dziecko. Ze względu na brak kontrolowanych badań dotyczących kobiet karmiących piersią, żel należy stosować w czasie laktacji jedynie na zlecenie lekarza; w takich przypadkach żelu nie należy stosować na okolice piersi ani na duże powierzchnie skóry lub długotrwale.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Po zastosowaniu żelu na skórę, ilość diklofenaku, która ulega wchłonięciu do krążenia ogólnego jest niewielka, dlatego prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji z innymi lekami jest niewielkie.

Cena

Olfen® hydrożel, cena 100% 18.38 zł

Preparat zawiera substancję: Diclofenac sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."