Olej rycynowy

100 g preparatu zawiera: 100 g oleju rycynowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Olej rycynowy but. 100 g, płyn doustny

Ricinum oil

10.32 zł 2019-04-05

Działanie

Tradycyjny roślinny preparat leczniczy do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długiego okresu stosowania. Preparat o działaniu przeczyszczającym. Pod wpływem lipazy trzustkowej w obecności kwasów żółciowych następuje enzymatyczny rozpad oleju do gliceryny i nienasyconego kwasu rycynolowego, który ulega stopniowemu zmydleniu do mydeł sodowych i potasowych. Kwas i mydła drażnią jelita. Wzmagają one ruchy perystaltyki jelita grubego. Wywołują lekkie przekrwienie ścian jelita, zwiększają przenikanie wody przez ściany jelita. Wzmaga się wydzielanie gruczołów trawiennych połączone z upłynnieniem treści jelitowej. Po upływie 2-6 h od chwili podania oleju następuje wypróżnianie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: jednorazowo 1-2 łyżek (co odpowiada 12-24 g). Dzieci powyżej 12 rż: jednorazowo 1-2 łyżeczek (co odpowiada 4-8 g). Dzieci poniżej 12 rż: nie stosować.

Wskazania

Do stosowania doustnego w zaparciach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na olej rycynowy. Choroby zapalne przewodu pokarmowego.

Środki ostrożności

Wypróżnienie następuje po około 2-3 h od podania preparatu. Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 rż. Pacjenci z niedrożnością jelit, z stanami zapalnymi narządów jamy brzusznej, w tym z zapaleniem wyrostka robaczkowego, z bólami brzucha o niejasnej etiologii nie powinni przyjmować oleju rycynowego. Należy zachować ostrożność u pacjentów w podeszłym wieku. Lek stosować doraźnie, w przypadku nie ustąpienia objawów zaparcia skontaktować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

Podrażnienia jelita cienkiego, przekrwienia jelita grubego i narządów w obrębie miednicy. U osób szczególnie wrażliwych olej rycynowy może wywołać wysypkę.

Ciąża i laktacja

Olej rycynowy powoduje przekrwienie narządów jamy brzusznej, dlatego jego stosowanie w czasie ciąży jest niewskazane. Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Ze względu na działanie przeczyszczające oleju rycynowego, nie zaleca się przyjmowania jednocześnie innych leków, należy zachować kilkugodzinny odstęp czasu przed zastosowaniem innych leków.

Cena

Olej rycynowy, cena 100% 10.32 zł

Preparat zawiera substancję: Ricinum oil

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."