Oftagel

1 g żelu zawiera 2,5 mg karbomeru. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oftagel but. 10 g, żel do oczu

Carbomer

23.0 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do stosowania dospojówkowego. Zawiera karbomer, który jest polimerem karboksywinylowym o dużej masie cząsteczkowej zwiększającym lepkość żelu. Dzięki dobrym właściwościom smarującym żel tworzy na rogówce ochronną warstwę, łagodząc objawy zespołu "suchego oka". Kontakt z rogówką trwa 12,5-45 min. Nie wydaje sie, aby kwas poliakrylowy wnikał i kumulował się w tkankach oka.

Dawkowanie

Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): 1 kroplę żelu wprowadzić do worka spojówkowego 1-4 razy na dobę w zależności od nasilenia dolegliwości. Bezpieczeństwo stosowania i skuteczność preparatu u dzieci i młodzieży przy dawkowaniu zalecanym dla dorosłych zostały ustalone na podstawie doświadczenia klinicznego, jednakże nie ma żadnych dostępnych danych z badań klinicznych. Sposób podania. Po użyciu należy przechowywać pojemnik zakraplaczem skierowanym do dołu, co ułatwia wkraplanie podczas klejnego użycia. Nie należy dotykać oka końcem zakraplacza.

Wskazania

Suche zapalenie rogówki i spojówki (Keratoconjunctivitis sicca) i leczenie objawowe innych postaci zespołu "suchego oka".

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na karbomer lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Chlorek benzalkoniowy (substancja konserwująca) w rzadkich przypadkach może powodować punkcikowate lub wrzodziejące zapalenie rogówki. W związku z tym do częstego i długoterminowego leczenia suchego zapalenia rogówki i spojówki zaleca się stosowanie preparatów nie zawierających środków konserwujących. Chlorek benzalkoniowy może powodować także podrażnienie oczu, zwłaszcza u osób z zespołem suchego oka lub zaburzeniami dotyczącymi rogówki. W trakcie stosowania leku nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych. Należy usunąć twarde soczewki kontaktowe przed zakropieniem leku i odczekać co najmniej 15 min przed ich ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może powodować przebarwienia miękkich soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Bezpośrednio po podaniu preparatu, mogą przemijająco wystąpić zaburzenia widzenia, pieczenie lub objawy miejscowego podrażnienia.

Ciąża i laktacja

Stosowanie leku w okresie ciąży i laktacji dopuszczalne jest jedynie gdy korzyści dla matki płynące z jego zastosowania przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu lub karmionego piersią niemowlęcia.

Uwagi

Preparat przemijająco może ograniczać ostrość widzenia. Zanim przystąpi się do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, należy odczekać aż ustąpią zaburzenia widzenia występujące bezpośrednio po podaniu leku.

Interakcje

Jeśli jednocześnie stosuje się inne leki podawane do worka spojówkowego, preparat należy podać jako ostatni, po upływie 15 min. od podania poprzedniego leku. Nie opisano żadnych klinicznych znaczących interakcji.

Cena

Oftagel, cena 100% 23.0 zł

Preparat zawiera substancję: Carbomer

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."