Octenisept®

100 g płynu zawiera: 0,10 g dichlorowodorku oktenidyny, 2,0 g fenoksyetanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Octenisept® 1 but. 1000 ml, płyn

Octenidine dihydrochloride,

Phenoxyethanol

79.81 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat do dezynfekcji o szerokim spektrum działania wobec bakterii (w tym MRSA), grzybów, drożdżaków, pierwotniaków (w tym Trichomonas) oraz wirusów (w tym herpes simplex, inaktywuje HBV i HIV). Odpowiednio dobrane składniki preparatu działają zarówno na powierzchni rany i skóry jak i w jej głębszych warstwach. Preparat łączy funkcje odkażające, analgetyczne i oczyszczające zakażone rany z martwych tkanek i wydzieliny, przez co wpływa korzystnie na proces gojenia. Działanie preparatu utrzymuje się w czasie 1 h i tym samym zapewnia bezpieczeństwo przy wykonywaniu zabiegów diagnostycznych, terapeutycznych lub operacyjnych.

Dawkowanie

Podanie na skórę, doogniskowo. Lek zalecany jest do stosowania w postaci nie rozcieńczonej. Odkażanie ran chirurgicznych: otoczenie rany odkazić za pomocą jałowych gazików nasączonych nie rozcieńczonym preparatem, promieniście od środka na zewnątrz rany. Płukanie zakażonych ran chirurgicznych: zakażone rany, przetoki podskórne przemyć za pomocą strzykawki i kaniuli. W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać leku do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz). Pozostawienie gazików, setonów nasyconych lekiem w obrębie zakażonej rany sprzyja oddzielaniu się martwiczych tkanek i pozwala na szybsze zagojenie się rany poprzez założenie wtórnych szwów. Opracowywanie zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeń żylnych podudzi, owrzodzeń troficznych w przebiegu chorób układowych (cukrzycy, miażdżycy itp.): w przypadkach zakażonych ran oparzeniowych, owrzodzeniach żylnych itp. lek stosować w postaci przymoczek (gaziki nasycone lekiem). Gaziki należy zmieniać raz, a w przypadku bardzo dużej ilości martwiejących tkanek i wydzieliny 2 razy na dobę umocowując opatrunek za pomocą siatki gazowej lub bandaży dzianych. Dezynfekcja skóry i błony śluzowej: skórę i błony śluzowe dokładnie zwilżyć jałowym gazikiem nasączonym preparatem. Należy przestrzegać wymaganego czasu oddziaływania (minimum 1 min, wskazane przedłużenie do 5 min); w sporadycznych przypadkach można użyć preparatu z opakowania z pompką rozpylającą, rozpylając go bezpośrednio na dostępne partie skóry i błon śluzowych, pozostawić na 1 min. Wspomagająco w leczeniu grzybic skóry, między palcami stóp preparat rozpylać na chore powierzchnie rano i wieczorem przez 14 dni. Irygacje: rozcieńczyć preparat z wodą jałową (1:1), wymagany czas oddziaływania wynosi 60 sekund. Preparat działa bakteriobójczo na różne bakterie m.in. Gram-dodatnie i Gram-ujemne. Dezynfekcja jamy ustnej: płukać intensywnie ilością 20 ml preparatu przez 20 sekund.

Wskazania

Lek przeznaczony do krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z raną, błoną śluzową i graniczącą z nią skórą, przed, w trakcie i po zabiegach diagnostycznych i operacyjnych w ginekologii, urologii, proktologii, dermatologii, geriatrii, wenerologii, położnictwie, stomatologii itd.. Opracowywanie czystych i płukanie zakażonych ran chirurgicznych, zakażonych ran oparzeniowych i owrzodzeń żylnych. Płukanie otwartych ropni okołoodbytniczych, zakażonych krwiaków. Pielęgnacja ran i szwów pooperacyjnych, narządów rodnych kobiety (np. zapalenie pochwy) i żołędzi prącia mężczyzny. Zabiegi diagnostyczne w układzie moczowym. Przy cewnikowaniu. Przed badaniami dopochwowymi i pozapochwowymi. Przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie. Pooperacyjne i poporodowe irygacje pochwy, przed założeniem wkładki wewnątrzmacicznej. Przed czynnościami związanymi ze sztucznym zapłodnieniem. Przed badaniami andrologicznymi. W pediatrii. Dezynfekcja jamy ustnej np. afty, resekcja zęba.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dichlorowodorek oktenidyny, fenoksyetanol lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych. Nie należy stosować preparatu do płukania jamy brzusznej. Dichlorowodorek oktenidyny jest bardziej toksyczny przy stosowaniu dożylnym niż doustnym, dlatego należy unikać przedostawania się preparatu w większych ilościach do krwiobiegu, np. na skutek pomyłkowej iniekcji. Z uwagi na to, że dichlorowodorek oktenidyny w płynie występuje tylko w ilości 0,1%, zagrożenie tą substancją jest mało prawdopodobne.

Środki ostrożności

W celu uniknięcia możliwości uszkodzenia tkanek, obrzęku miejscowego nie wolno wstrzykiwać lub wprowadzać preparatu do tkanki pod ciśnieniem. W każdym przypadku należy zapewnić odpowiedni odpływ z jam rany (np. drenaż, odsysacz). Unikać kontaktu płynu z oczami. Nie zaleca się stosowania preparatu do wnętrza ucha oraz nie należy dopuszczać do jego połykania.

Niepożądane działanie

Po irygacjach pochwy rzadko może być odczuwane wrażenie ciepła lub pieczenia. Po płukaniu jamy ustnej gorzki smak utrzymuje się około 1 h, ma to związek z działaniem leku.

Ciąża i laktacja

Brak wyników badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Interakcje

Nie należy używać razem z antyseptykami na bazie PVP-jodu na sąsiadujących partiach ciała, ponieważ może dojść do silnych brązowych, a nawet fioletowych przebarwień. Preparat w połączeniu z anionowymi środkami myjącymi lub detergentami może powodować powstawanie trudno rozpuszczalnych pozostałości. Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji ze związkami anionowymi, zaleca się stosowanie jako rozpuszczalnika wody destylowanej (lub wody do wstrzykiwań).

Cena

Octenisept®, cena 100% 79.81 zł

Preparat zawiera substancję: Octenidine dihydrochloride, Phenoxyethanol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."