Normolax control

1 kaps. zawiera 78,95 mg wyciągu suchego z kory kruszyny, co odpowiada 15 mg glikozydów antracenowych w przeliczeniu na glukofrangulinę A.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Normolax control 30 szt., kaps. twarde

Frangula alnus

17.06 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat pochodzenia naturalnego o działaniu przeczyszczającym do krótkotrwałego stosowania w zaparciach występujących sporadycznie.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 1-2 kaps. raz na dobę, wieczorem po ostatnim posiłku. Dzieci poniżej 12 lat: nie stosować. Działanie przeczyszczające następuje po 8-12 h od zastosowania leku. Przy pierwszym stosowaniu zaleca się przyjąć 1 kaps., jeśli odpowiedź będzie satysfakcjonująca nie należy zwiększać dawki. W przypadku braku odpowiedzi należy zastosować dawkę 2 kaps. na dobę. Nie zaleca się stosowania preparatu częściej niż 2-3 razy w tygodniu i przez okres dłuższy niż 1-2 tyg. Maksymalna dawka dobowa glikozydów antracenowych wynosi 30 mg (2 kaps.).

Wskazania

Jako środek przeczyszczający do krótkotrwałego stosowania w zaparciach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować w niedrożności, zwężeniu lub atonii jelit, zapaleniu wyrostka robaczkowego, w stanach zapalnych okrężnicy (choroba Crohna, zapalenie wrzodziejące okrężnicy), w bólach brzucha o nieznanej przyczynie, odwodnieniu organizmu na skutek utraty wody i elektrolitów. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

Zachować ostrożność stosując preparat u pacjentów przyjmujących glikozydy nasercowe, leki przeciwarytmiczne, powodujące wydłużenie odstępu QT, leki moczopędne, adrenokortykosteroidy lub korzeń lukrecji. U pacjentów z zaklinowaniem stolca oraz ostrymi lub uporczywymi dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi o nieznanej przyczynie nie należy stosować preparatu, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Należy unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszczających. Przy stosowaniu dłuższym niż 7 dni istnieje ryzyko wystąpienia uzależnienia (konieczność zwiększania dawki, atonia jelit, nasilenie zaparć). Przy stosowaniu preparatu przez okres dłuższy niż 1-2 tyg. wymagana jest kontrola pacjenta. Należy zachować szczególną ostrożność w zachowaniu higieny w przypadku osób nietrzymających stolca. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek stosowanie przetworów z kory kruszyny może spowodować zaburzenia równowagi elektrolitowej.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości: świąd, pokrzywka, miejscowa lub uogólniona wysypka. Kora kruszyny może powodować bóle i skurcze w obrębie jamy brzusznej oraz biegunki, w szczególności u pacjentów z zespołem jelita nadwrażliwego. Takie objawy mogą być często wynikiem indywidualnego przedawkowania produktu i w takim przypadku należy zmniejszyć dawkę. Zbyt długie stosowanie kory kruszyny może prowadzić do wystąpienia zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej oraz prowadzić do wystąpienia białkomoczu i krwiomoczu. Ponadto, przewlekłe stosowanie może spowodować zmiany pigmentacyjne w błonie śluzowej jelita grubego, które zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu przyjmowania preparatu. Przyjmowanie leku może prowadzić do zmiany zabarwienia moczu (żółte lub czerwono-brązowe w zależności od pH moczu), jednak objaw ten nie ma istotnego znaczenia klinicznego.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Interakcje

Ze względu na zawartość antranoidów długotrwałe stosowanie (nadużywanie) kory kruszyny może spowodować utratę jonów potasowych (hipokaliemię) i prowadzić do nasilenia działania glikozydów nasercowych oraz interakcji z lekami przeciwarytmicznymi, lekami przywracającymi rytm zatokowy (np. chinidyna) oraz lekami wpływającymi na wydłużenie odstępu QT. Jednoczesne stosowanie innych leków mogących powodować hipokaliemię (np. diuretyków, adrenokortykosteroidów lub preparatów zawierających korzeń lukrecji) może nasilić zaburzenia równowagi elektrolitowej. Preparat nie powinien być stosowany z innymi lekami przeczyszczającymi oraz lekami przeciwbiegunkowymi.

Cena

Normolax control, cena 100% 17.06 zł

Preparat zawiera substancję: Frangula alnus

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."