NO-SPA®

1 tabl. zawiera 40 mg chlorowodorku drotaweryny; tabl. zawierają laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
NO-SPA® 60 szt., tabl.

Drotaverine hydrochloride

21.19 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna izochinoliny o silnym działaniu spazmolitycznym na mięśnie gładkie. Mechanizm działania polega na hamowaniu fosfodiesterazy IV (PDE IV), w wyniku czego zwiększa się stężenie cAMP, następuje inaktywacja kinazy łańcucha lekkiego miozyny i rozkurcz mięśni gładkich. Drotaweryna stosowana jest w leczeniu skurczów mięśni gładkich, zarówno pochodzenia neurogennego, jak i mięśniowego. Niezależnie od rodzaju unerwienia autonomicznego drotaweryna działa na mięśnie gładkie, znajdujące się w przewodzie pokarmowym, drogach żółciowych, układzie moczowo-płciowym i układzie krążenia. Ze względu na działanie rozszerzające naczynia, drotaweryna zwiększa przepływ krwi w tkankach. Po podaniu doustnym drotaweryna szybko i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie we krwi po 45-60 min. Wiąże się z białkami osocza w 95-98%. Jest metabolizowana w wątrobie. T0,5 wynosi 8-10 h. Wydala się głównie w postaci metabolitów z moczem (w około 50%) i w mniejszym stopniu z kałem (w około 30%).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 120-240 mg/dobę, w 2-3 dawkach podzielonych; dzieci >12 lat: maks. 160 mg/dobę, w 2-4 dawkach podzielonych; dzieci: 6-12 lat: 80 mg/dobę, w 2 dawkach podzielonych.

Wskazania

Stany skurczowe mięśni gładkich związane z chorobami dróg żółciowych: kamicą dróg żółciowych, zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem okołopęcherzykowym, zapaleniem przewodów żółciowych, zapaleniem brodawki Vatera. Stany skurczowe mięśni gładkich dróg moczowych: kamica nerkowa, kamica moczowodowa, zapalenie miedniczek nerkowych, zapalenie pęcherza moczowego, bolesne parcie na mocz. Wspomagająco w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarmowego: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapaleniu żołądka, zapaleniu jelit, zapaleniu okrężnicy, stanach skurczowych wpustu i odźwiernika żołądka, zespole drażliwego jelita grubego, zaparciach na tle spastycznym i wzdęciach jelit, zapaleniu trzustki. Wspomagająco w schorzeniach ginekologicznych: bolesnym miesiączkowaniu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na drotawerynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby, nerek i serca. Blok przedsionkowo-komorowy IIst. i IIIst.. Dzieci <6 lat.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania drotaweryny: u pacjentów z niedociśnieniem; u dzieci; u kobiet w ciąży. Nie należy stosować drotaweryny w okresie porodu. Ze względu na zawartość laktozy, nie stosować leku u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje alergiczne (obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, wysypka, świąd), ból głowy, zawroty głowy, bezsenność, kołotanie serca, niedociśnienie tętnicze, nudności, zaparcie.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadkach, gdy korzyść przewyższa czynniki ryzyka. Nie stosować w okresie porodu, ze względu na zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego. Nie wiadomo czy drotaweryna przenika do mleka kobiecego - stosowanie w okresie karmienia piersią nie jest zalecane.

Uwagi

W dawkach leczniczych drotaweryna podawana doustnie nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W razie wystąpienia zawrotów głowy należy unikać wykonywania potencjalnie niebezpiecznych czynności, tj. prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.

Interakcje

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania z lewodopą, ze względu na zmniejszenie jej działania przeciwparkinsonowego oraz nasilenie drżeń i sztywności.

Cena

NO-SPA®, cena 100% 21.19 zł

Preparat zawiera substancję: Drotaverine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."