Nizoral®

1 g kremu zawiera 20 mg ketokonazolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nizoral® tuba 30 g, krem

Ketoconazole

33.08 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazolu, lek przeciwgrzybiczy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa na dermatofity , takie jak: Trichophyton spp., Epidermophyton floccosum i Microsporum spp. oraz na drożdże, w tym: Malassezia spp. Zastosowanie preparatu w kremie powoduje bardzo szybkie ustąpienia świądu. U dorosłych po miejscowym podaniu preparatu na skórę, nie wykryto ketokonazolu w osoczu.

Dawkowanie

Zewnętrznie,na skórę. Dorośli. Drożdżyca skóry, grzybica tułowia, pachwin, grzybica rąk i stóp, łupież pstry: chorobowo zmienione miejsce oraz skórę bezpośrednio do niej przylegającą pokrywać kremem raz na dobę. Łojotokowe zapalenie skóry - w zależności od nasilenia objawów - krem stosuje się raz lub 2 razy na dobę. Leczenie należy kontynuować jeszcze co najmniej przez kilka dni po całkowitym ustąpieniu objawów zakażenia. Należy zweryfikować rozpoznanie, jeśli nie obserwuje się poprawy klinicznej po 4 tyg. leczenia. W trakcie leczenia, w celu zapobieżenia powtórnemu zakażeniu, należy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Średni czas leczenia: łupież pstry i zakażenia drożdżakami 2-3 tyg.; grzybica pachwin i łojotokowe zapalenie skóry 2-4 tyg.; grzybica tułowia 3-4 tyg.; grzybica stóp 4-6 tyg. W łojotokowym zapaleniu skóry zaleca się leczenie podtrzymujące, polegające na stosowaniu leku raz lub 2 razy w tyg.

Wskazania

Miejscowe leczenie grzybic skóry tułowia, rąk i stóp wywołanych następującymi dermatofitami: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Microsporum canis, Epidermophyton floccosum, a także drożdżycy skóry i łupieżu pstrego (Pityrias versicolor). Leczenie łojotokowego zapalenia skóry, związanego z obecnością Malassezia ovale (Pityrosporum ovale).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketokonazol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. W przypadku uprzedniego, miejscowego leczenia kortykosteroidami łojotokowego zapalenia skóry, przed zastosowaniem ketokonazolu, należy stopniowo - w ciągu 2 tyg. - wycofać się z leczenia kortykosteroidami, gdyż w przypadku nagłego zaprzestania ich stosowania obserwowano nasilenie objawów choroby. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego preparat może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość alkoholu stearynowego i alkoholu cetylowego preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Może wystąpić rumień i świąd w miejscu podania, uczucie pieczenia skóry. Rzadziej obserwowano: krwawienie, uczucie dyskomfortu, suchość skóry, stan zapalny, podrażnienie, parestezje, reakcja w miejscu podania; nadwrażliwość; zmiany pęcherzowe, kontaktowe zapalenie skóry, wysypka, łuszczenie skóry, lepkość skóry. Bardzo rzadko może wystąpić pokrzywka.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią, krem można stosować w zdecydowanej konieczności.

Cena

Nizoral®, cena 100% 33.08 zł

Preparat zawiera substancję: Ketoconazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."