Nizoral®

1 g szamponu zawiera 20 mg ketokonazolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nizoral® 6 saszetek 6 ml, szampon leczniczy

Ketoconazole

24.52 zł 2019-04-05

Działanie

Pochodna imidazolu, lek przeciwgrzybiczy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Ketokonazol działa silnie przeciwgrzybiczno na dermatofity, takie, jak Trichophyton spp., Epidermophyton spp., Micosporum; drożdżaki, takie jak: Candida spp. i Malassezia spp. (Pityrosporum ovale). Szampon usuwa łuszczenie się i świąd, które towarzyszą łojotokowemu zapaleniu skóry, łupieżowi skóry głowy i łupieżowi pstremu. Po miejscowym zastosowaniu szamponu nie wykryto ketokonazolu we krwi.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż.: zmienioną chorobowo powierzchnię skóry umyć szamponem i pozostawić na skórze przez 3-5 min., a następnie spłukać. W łupieżu pstrym leczniczo stosuje się raz na dobę przez kolejne 5 dni, a profilaktycznie raz na dobę przez 3 kolejne dni przez jeden cykl leczenia, przed okresem letnim. W łojotokowym zapaleniu skóry i łupieżu skóry głowy leczniczo stosuje się 2 razy w tygodniu przez 2-4 tyg., a profilaktycznie raz na tydzień lub raz na 2 tyg.

Wskazania

Leczenie i profilaktyka następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry, łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W przypadku uprzedniego długotrwałego miejscowego leczenia kortykosteroidami, w celu uniknięcia nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania, wskazane jest stopniowe (w ciągu 2 do 3 tyg.) wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Należy unikać kontaktu z oczami.

Niepożądane działanie

Może wystąpić podrażnienie oka, zwiększone wydzielanie łez; rumień, podrażnienie, nadwrażliwość, świąd, krosty i odczyny w miejscu podania; nadwrażliwość; zapalenie mieszków włosowych, zaburzenia smaku; trądzik, utrata włosów, kontaktowe zapalenia skóry, suchość skóry, nieprawidłowa struktura włosa, wysypka, uczucie pieczenia skóry, zaburzenia skóry, łuszczenie naskórka. Bardzo rzadko: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zmiany barwy włosów.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią, szampon można stosować w zdecydowanej konieczności.

Cena

Nizoral®, cena 100% 24.52 zł

Preparat zawiera substancję: Ketoconazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."