Nizax Activ

1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu. Preparat zawiera czerwień koszenilową.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nizax Activ 6 sasz. x 6 ml, szampon leczniczy

Ketoconazole

9.37 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego, pochodna imidazolu i triazolu. Ketokonazol jest syntetyczną pochodną imidazolu działającą silnie przeciwgrzybiczo na dermatofity, takie jak np. Trichophyton spp., Epidermophyton spp., Microsporum spp. oraz drożdżaki, takie jak np. Candida spp. i Malassezia spp. (Pirtyrosporum spp.) Ketokonazol zastosowany miejscowo jest niemal nie wchłaniany przez skórę. Po miejsowym zastosowaniu preparatu, nie stwierdza się obecności ketokonazolu w osoczu krwi.

Dawkowanie

Podanie na skórę. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat. Leczenie. Łupież pstry: stosować raz na dobę, przez 5 kolejnych dni. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy: stosować dwa razy w tygodniu, przez 2 do 4 tygodni. Profilaktyka. Łupież pstry: stosować raz na dobę, przez 3 kolejne dni przez jeden cykl leczenia, przed okresem letnim. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy: stosować raz na tydzień lub raz na dwa tygodnie. Sposób podania. Zmienioną chorobowo powierzchnię skóry lub owłosioną skórę głowy należy umyć preparatem i pozostawić go na skórze przez 3-5 min, następnie spłukać. Zazwyczaj 1 saszetka lub ilość szamponu mieszcząca się w garści wystarcza do jednorazowego zastosowania.

Wskazania

Preparat wskazany jest w leczeniu i profilaktyce chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (Pityrosporum), takich jak łupież owłosionej skóry głowy, łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież pstry (wywołany przez Pitriasis versicolor).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Aby uniknąć nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu stosowania kortykosteroidów (efekt z odbicia), wskazane jest stopniowe wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Należy unikać kontaktu z oczami. Produkt leczniczy ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej, może powodować reakcje alergiczne.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: zaburzenia smaku, zapalenie mieszków włosowych, podrażnienie oczu, nasilone łzawienie, nadwrażliwość na substancję czynną, uczucie pieczenia skóry, trądzik, wyłysienia, suchośćskóry, zmiany w strukturze włosów, wysypka, zaburzenia skóry, złuszczanie się skóry, kontaktowe zapalenie skóry, odczyny w miejscu podania, takie jak: rumień, podrażnienie, nadwrażliwość w miejscu podania, świąd, krosty. Bardzo rzadko/częstość nieznana: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zmiany barwy włosów.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią preparat można stosować tylko jeśli jest to zdecydowanie konieczne. Nie określono ryzyka związanego ze stosowaniem preparatu w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Cena

Nizax Activ, cena 100% 9.37 zł

Preparat zawiera substancję: Ketoconazole

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."