NiQuitin® MINI

1 tabletka do ssania zawiera 1,5 mg lub 4 mg nikotyny (w postaci nikotyny z kationitem).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
NiQuitin® MINI 60 szt., tabl. do ssania

Nicotine

57.92 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat stosowany w uzależnieniu od nikotyny. Nikotyna jest agonistą receptorów nikotynowych obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego i ma wyraźny wpływ na OUN i układ sercowo-naczyniowy. Tabletki do ssania zastępują część nikotyny dostarczanej przez tytoń i pomagają zmniejszyć natężenie objawów odstawiennych związanych z rzucaniem palenia, takich jak: silne odczucie potrzeby palenia, obniżenie nastroju, bezsenność, drażliwość, frustracja lub złość, niepokój, trudności koncentracji, niepokój ruchowy i wzmożony apetyt. Tabletki do ssania całkowicie rozpuszczają się w jamie ustnej i cała dawka zawartej nikotyny może ulec wchłonięciu przez błonę śluzową policzków lub połknięciu. Całkowite rozpuszczenie pastylki następuje zazwyczaj po 10 min. Nikotyna wiąże się z białkami osocza w małym stopniu (4,9%). Nikotyna jest metabolizowana przede wszystkim w wątrobie oraz w płucach i nerkach do licznych metabolitów, z których głównymi są kotynina i N-tlenek kotyniny. Kotynina ma okres półtrwania 15-20 h i jej stężenia we krwi są 10-krotnie większe niż stężenia nikotyny. Okres półtrwania w fazie eliminacji nikotyny wynosi około 2 h. Nikotyna i jej metabolity są wydalane prawie wyłącznie z moczem.

Dawkowanie

Tabletki zawierające 1,5 mg nikotyny są wskazane dla osób, które wypalają do 20 papierosów dziennie; tabletki zawierające 4 mg nikotyny - dla osób, które wypalają >20 papierosów dziennie. Dorośli: tabletki należy przyjmować, kiedy tylko odczuwa się potrzebę zapalenia papierosa. Zalecane jest stosowanie 8-12 tabletek na dobę. Nie stosować więcej niż 15 tabletek na dobę. Należy stosować lek przez 6 tyg., a następnie stopniowo ograniczać ilość przyjmowanych tabletek. Leczenie należy przerwać, kiedy dzienne spożycie wynosi 1-2 tabl. Aby móc powstrzymać się od palenia po zakończeniu terapii, tabletki można stosować kiedy pojawia się silna ochota na zapalenie papierosa. Nie zaleca się stosowania dłużej niż 9 mies. Jedną tabletkę należy umieścić w jamie ustnej i pozostawić do rozpuszczenia. Od czasu do czasu należy ją przemieszczać z jednej strony jamy ustnej na drugą, dopóki całkowicie się nie rozpuści (ok. 10 min.). Tabletek nie należy żuć ani połykać w całości. Podczas ssania tabletek nie należy nic jeść ani pić.

Wskazania

Leczenie uzależnienia od tytoniu poprzez łagodzenie objawów wynikających z odstawienia nikotyny, w tym uczucia głodu nikotynowego, podczas próby rzucania palenia. Końcowym celem terapii jest trwałe zaprzestanie palenia tytoniu. Jeśli jest to możliwe lek należy stosować jednocześnie z psychologicznym programem wspierającym rzucenie palenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na nikotynę lub pozostałe składniki preparatu. Dzieci i młodzież poniżej 12 lat. Osoby niepalące.

Środki ostrożności

Pacjentom z niestabilną lub nasilającą się dławicę piersiową (włącznie z anginą Prinzmetala), ciężkimi zaburzeniami rytmu, niekontrolowanym nadciśnieniem lub którzy niedawno przebyli incydenty naczyniowo-mózgowe lub zawał mięśnia sercowego zaleca się zaprzestanie palenia bez użycia środków farmakologicznych; jeżeli jednak pacjent nie rzuci palenia, można rozważyć zastosowanie leku pod ścisłą kontrolą lekarską. Pacjentom chorym na cukrzycę należy zalecać częstsze niż zazwyczaj kontrole stężenia cukru we krwi, gdyż uwalnianie amin katecholowych przez nikotynę może wpływać na metabolizm węglowodanów. Stosować ostrożnie u pacjentów z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami czynności wątroby i (lub) ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens nikotyny lub jej metabolitów może być zmniejszony, co stanowi ryzyko nasilenia działań niepożądanych), guzem chromochłonnym nadnerczy i niekontrolowaną nadczynnością tarczycy (ze względu na wpływ nikotyny na uwalnianie amin katecholowych), chorobami układu pokarmowego np. czynnym zapaleniem przełyku, owrzodzeniem żołądka lub owrzodzeniem trawiennym (połknięcie nikotyny może spowodować nasilenie objawów tych chorób). Policykliczne węglowodory aromatyczne zawarte w dymie tytoniowym indukują metabolizm leków katalizowany przez enzym CYP1A2 (i prawdopodobnie CYP1A1); po zaprzestaniu palenia może dochodzić do spowolnienia metabolizmu i w konsekwencji zwiększenia stężenia we krwi leków metabolizowanych przez te izoenzymy. Rzadko może dojść do przeniesienia uzależnienia, jest ono jednak mniej szkodliwe i łatwiejsze do zwalczenia, niż uzależnienie od palenia tytoniu. Dane farmakokinetyczne wskazują na większą dostępność nikotyny z tabletek do ssania, niż z gumy do żucia, dlatego podczas próby rzucenia palenia nie należy wymiennie stosować tych postaci. Lek może być stosowany przez młodzież w wieku 12-17 lat jedynie ze wskazania lekarza lub farmaceuty. Dawki nikotyny tolerowane przez osoby dorosłe lub nastoletnich palaczy mogą być toksyczne dla małych dzieci i spowodować ich zgon - nie wolno przechowywać preparatów zawierających nikotynę w miejscu dostępnym dla dzieci.

Niepożądane działanie

Nikotynowa terapia zastępcza może wywołać objawy niepożądane podobne do tych związanych podaniem nitoktyny inną drogą, włącznie z paleniem tytoniu; objawy te mogą być związane z farmakologicznym oddziaływaniem nikotyny, które jest zależne od dawki. Niektóre z objawów, takie jak: depresja, drażliwość, niepokój, wzmożony apetyt i bezsenność, mogą być związane z objawami odstawiennymi w związku z rzuceniem palenia. Bardzo często: nudności, podrażnienie ust, gardła i języka. Często: drażliwość, niepokój, zaburzenia snu (w tym koszmary senne i bezsenność), ból głowy, zawroty głowy, kaszel, ból gardła, wymioty, biegunka, uczucie dyskomfortu w przewodzie pokarmowym, wzdęcia z oddawaniem wiatrów, czkawka, zgaga, niestrawność. Niezbyt często: nerwowość depresja, kołatanie serca, tachykardia, pokrzywka, zmęczenie, złe samopoczucie, ból w klatce piersiowej. Bardzo rzadko: reakcje anafilaktyczne.

Ciąża i laktacja

Zaleca się, aby kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią rzuciły palenie bez stosowania nikotynowej terapii zastępczej. W przypadku kobiet, które nie są w stanie samodzielnie zaprzestać palenia można zalecić stosowanie nikotynowej terapii zastępczej jako elementu wsparcia dla próby rzucenia palenia. Ryzyko związane ze stosowaniem nikotynowej terapii zastępczej dla płodu lub karmionego piersią dziecka jest mniejsze, niż ryzyko wynikające z palenia tytoniu. Stosowanie nikotynowej terapii zastępczej w postaci kilku pojedynczych dawek w ciągu dnia może być lepszym rozwiązaniem, ponieważ dostarczana jest mniejsza dzienna dawka nikotyny, niż ta uwalniana z plastrów z nikotyną, ponadto w przypadku stosowania w okresie laktacji, może zminimalizować ilość nikotyny w mleku matki, ze względu na możliwość wydłużenia odstępu pomiędzy podaniem preparatu nikotynozastępczego a karmieniem. Natomiast w przypadku kobiet, u których podczas ciąży występują nudności, bardziej właściwe mogą być plastry z nikotyną. W ciąży nie należy stosować nikotynowej terapii zastępczej dłużej niż przez 2-3 mies.

Interakcje

Nikotyna prawdopodobnie może nasilać hemodynamiczne działanie adenozyny. Zaprzestanie palenia tytoniu może czasem wymagać dostosowania terapii farmakologicznej.

Cena

NiQuitin® MINI, cena 100% 57.92 zł

Preparat zawiera substancję: Nicotine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."