Nifux

1 g maści zawiera 2 mg nitrofuralu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nifux tuba 25 g, maść

Nitrofural

5.63 zł 2019-04-05

Działanie

Nitrofural działa przeciwbakteryjnie na bakterie, takie jak: Staphylococcus aureus, Streptococcus spp., Escherichia coli, Aerobacter aerogenes, Proteus spp. Dokładny mechanizm działania nitrofuralu nie jest znany. Wykazano, że hamuje on działanie enzymów bakteryjnych, takich jak: dehydrogenaza pirogronianowa, syntetaza cytrynianowa, dehydrogenaza jabłczanowa, reduktaza glutationowa oraz dekarboksylaza pirogronianowa. Nitrofural w nieznacznym stopniu ulega wchłanianiu przez nieuszkodzoną jak również przez poparzoną skórę i błony śluzowe, wykazuje dobrą penetrację w szczeliny rany.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Cienką warstwą maści pokrywać 1-2 razy na dobę chorobowo zmienione miejsca na skórze. Zaleca się równoczesne stosowanie jałowego opatrunku. Brak dostępnych danych dotyczących stosowania u dzieci i młodzieży.

Wskazania

Bakteryjne zakażenia skóry spowodowane przez Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Proteus spp., Aerobacter aerogenes, wtórne zakażenia zmian alergicznych o takiej samej etiologii. Wspomagająco w leczeniu oparzeń i owrzodzeń. Wspomagająco w zapobieganiu zakażeniom ran i przeszczepów skórnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Jeśli wystąpią objawy takie jak podrażnienie, wysypka, miejscowy obrzęk, należy zaprzestać stosowania preparatu.

Niepożądane działanie

Często: skórne reakcje uczuleniowe w postaci wyprysku kontaktowego (świąd, podrażnienie, obrzęk). Niezbyt często: alergiczne zapalenie skóry, które należy leczyć objawowo.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wówczas, gdy korzyść przewyższa ryzyko. Nie przeprowadzono badań klinicznych z udziałem kobiet w ciąży. Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek u kobiet w okresie karmienia piersią, gdyż nie wiadomo czy nitrofural przenika do mleka matki.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.  

Interakcje

Nie przeprowadzono wystarczających badań dotyczących interakcji z innymi lekami.

Cena

Nifux, cena 100% 5.63 zł

Preparat zawiera substancję: Nitrofural

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."